Leśnictwo w Lublinie
Leśnictwo – studia w Lublinie
Studenci Leśnictwa zdobywają wiedzę niezbędną do wykonywania zadań w zakresie realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej opartej na podstawach ekologicznych. Uczą się projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Czym zajmuje się leśnik?
Osoba pracująca w tym zawodzie może być odpowiedzialna za sporządzanie i realizację planów gospodarczych, ochronnych, projektowanie oraz realizację inżynieryjnego zagospodarowania lasu. Dokonuje nadzoru nad wykonawstwem prac leśnych, zajmuje się doskonaleniem poziomu technizacji prac leśnych. Bada zjawiska, procesy i prawa istniejących w lesie i gospodarstwie leśnym. Zajmuje się zachowywaniem, pomnażaniem i doskonaleniem sposobów gospodarowania zasobami leśnymi zależnie od warunków i potrzeb.
Leśnictwo – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- gospodarka leśna
- gospodarka łowiecka
- ochrona zasobów leśnych i środowiska.
Leśnictwo – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano przykładowo przedmioty: botanika leśna, ekologia, gleboznawstwo leśne, hodowla lasu, geodezja leśna, fitosocjologia leśna, entomologia leśna, szkółkarstwo, urządzanie lasu, biotechnologia leśna, ochrona lasu, geomatyka leśna, edukacja przyrodniczo-leśna, ornitologia, technologia drewna, fitopatologia leśna, mykologia i mikrobiologia leśna, dendrologia leśna, dendrometria, genetyka drzew, maszyny i transport leśny, uboczne użytkowanie lasu, ochrona lasu, nauka o surowcu drzewnym, teledetekcja i GIS.
Leśnictwo – rekrutacja w Lublinie
Podczas naboru punktowane są przedmioty: język obcy nowożytny oraz do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Leśnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia leśne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Leśnictwo – praca po studia
Miejsca, w których zatrudnienie mogą znaleźć absolwenci Leśnictwa, to przykładowo:
- jednostki administracji Lasów Państwowych,
- parki narodowe i krajobrazowe,
- firmy związane z leśnictwem,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- organizacje pozarządowe,
- centra edukacji przyrodniczo-leśnej.
Ile zarabia leśnik?
Zarobki zależne będą od zajmowanego stanowiska oraz stażu pracy.
Nadleśniczy, czyli osoba zajmująca się zarządzanie lasem i jego ochroną, może zarobić do ok. 18 000 zł brutto, przeciętne zarobki leśniczego to ok. 8 000 zł brutto.
Czy warto studiować Leśnictwo?
W związku z rosnącą świadomością ekologiczną i potrzebą ochrony przyrody, specjaliści z zakresu leśnictwa są coraz bardziej poszukiwani.
Leśnictwo to kluczowa dziedzina w ochronie i zarządzaniu zasobami naturalnymi. Studia te uczą, jak chronić lasy, bioróżnorodność, gleby i zasoby wodne. Leśnicy odgrywają istotną rolę w zrównoważonym zarządzaniu ekosystemami i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
Leśnictwo w Lublinie – opinie
Studia na Leśnictwie wybierają osoby zainteresowane ochroną przyrody, zarządzaniem zasobami naturalnymi, ekologią i pracą na świeżym powietrzu.
Zobacz w krótkim filmie, jakich aspektów dotyczyć będą studia leśne:
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych
Jakie uczelnie w Lublinie oferują kierunek leśnictwo
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl