Socjologia w Gdańsku
Socjologia – studia w Gdańsku
Studia socjologiczne przybliżają reguły życia społecznego w świecie prywatnym i publicznym. Studenci kierunku projektują i prowadzą badania społeczne, analizują dane jakościowe i statystyczne – także za pomocą nowych technologii. Uczą się badania zmian we współczesnym, zglobalizowanym świecie, poznają twórcze metody ich rozwiązywania.
Socjologia realizowana jest w Gdańsku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Socjologia – specjalności
Na pierwszym stopniu można wybrać:
- antropologia i socjologia kultury
- socjologia w działaniu.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjolog przede wszystkim zajmuje się badaniem społeczeństwa. W obszarze jego zainteresowań znajduje się badanie struktur społecznych, analiza instytucji społecznych, poznawanie zmian społecznych, prowadzenie badań nad nierównościami społecznymi, badanie takich problemów, jak bezrobocie, ubóstwo, dyskryminacja, przemoc. Socjolog analizuje trendy konsumenckie, preferencje społeczne i reakcje na kampanie marketingowe.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: wstęp do socjologii, problemy społeczne, psychologia społeczna, komunikacja interpersonalna, współczesne społeczeństwo polskie, socjologia miasta, logika z ogólną metodologią, etyczne wyzwania socjologii, klasyczne teorie socjologiczne, mikrostruktury i procesy grupowe, zmiana społeczna i socjologia ruchów społecznych, nierówności i zróżnicowania społeczne, antropologia kulturowa, metodologia badań jakościowych, metodologia badań surveyowych, socjologia gospodarki, socjologia życia rodzinnego, statystyka dla socjologów. Oddzielną grupę stanowią przedmioty specjalnościowe.
Socjologia w Gdańsku – rekrutacja na studia
Nabór na Socjologię przebiega w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka, wiedza o tańcu, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Absolwenci socjologii pracują przykładowo w:
- ośrodkach badań społecznych
- instytucjach publicznych, samorządowych, polityce
- instytucjach kultury
- jako animatorzy środowisk lokalnych
- mediach
- organizacjach pozarządowych
- biznesie.
Czy warto studiować Socjologię?
Studia na Socjologii w Gdańsku oferują różnorodność doświadczeń, otwartość na przyszłość, elastyczność kompetencji, poznanie i zrozumienie prawidłowości rządzących życiem społecznym, umiejętność porządkowania i analizy danych społecznych, twórcze i krytyczne poznanie współczesnych teorii społecznych. Absolwenci zdobywają ekspercką, rynkowo pożądaną wiedzę, praktyczne umiejętności w zakresie konstrukcji narzędzi badawczych i analizy społecznej, zdolność zaprojektowania oryginalnego badania społecznego. Poznają metody badawcze typowe dla nauk społecznych oraz nabywają umiejętności ich etycznego implementowania. Studia na socjologii to także rozwój umiejętności dyskusji i skutecznej argumentacji.
Socjologia – opinie
Socjologia to kierunek dla osób ciekawych innych ludzi, otwartych, dociekliwych, posiadających ponadto zmysł analityczny i łatwość logicznego myślenia.
Ukończenie socjologii daje dużą elastyczność zawodową i możliwość wyboru różnych ścieżek kariery. To także ciekawa opcja dla kandydatów, którzy rozważają karierę naukową, prowadzenie badań lub pracę na uczelni.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik