Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
61-701 Poznań, ul. Fredry 10, tel.: 61 829 46 90, email: wfpik@amu.edu.plWydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM łączy tradycyjne kierunki filologiczne z nowoczesnymi specjalnościami, a jego studenci zdobywają nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne cenione na rynku pracy.
Jest to wydział z bogatym doświadczeniem dydaktycznym i wybitnym dorobkiem naukowym w zakresie literaturoznawstwa, językoznawstwa, filmoznawstwa, nauk o sztuce i kulturze. Potwierdza to duża liczba wydawanych czasopism naukowych, wysoki prestiż, jakim w środowisku polskim i międzynarodowym cieszą się poznańscy filolodzy (językoznawcy i literaturoznawcy) oraz filmoznawcy.
WFPiK kładzie nacisk na współpracę międzynarodową. Jest partnerem uniwersytetów w: Stanach Zjednoczonych, Chinach, Rosji, Kanadzie, Brazylii, Izraelu, Egipcie, Indiach i w każdym z krajów Unii Europejskiej. Szczególnie intensywnie współpracuje z krajami słowiańskimi w Europie Środkowej i na Bałkanach. Bywa też nazywany najbardziej umiędzynarodowionym wydziałem UAM, ponieważ każdego roku dziesiątki studentów z Europy i świata wybiera ofertę Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, atrakcyjne anglojęzyczne kierunki studiów i kierunek filologia polska jako obca.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej tworzą cztery instytuty:
- Instytut Filologii Polskiej,
- Instytut Filologii Klasycznej,
- Instytut Filologii Słowiańskiej,
- Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych.
a także Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców oraz Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne.
Siedziba WFFPiK znajduje się w centrum Poznania, w historycznym gmachu Collegium Maius przy ul. Fredry 10. Obok znajduje się nowoczesna biblioteka, która uzyskała poznańską Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepszy projekt architektoniczny.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM wchodzi w skład Szkoły Nauk o Języku i Literaturze z radą naukową dyscyplin językoznawstwo i literaturoznawstwo.