Wydział Filozoficzny
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
60-568 Poznań, ul. Szamarzewskiego 89c, tel.: 61 829 22 80, email: filozof@amu.edu.plWydział Filozoficzny UAM powstał w 2019 r. na bazie Instytutu Filozofii, który wchodził w skład Wydziału Nauk Społecznych. Problematyka badawcza podejmowana przez pracowników wydziału obejmuje bardzo rozległy i zróżnicowany obszar dociekań filozoficznych i metodologicznych. Wydział prowadzi też zakrojoną na szeroką skalę współpracę z zagranicą oraz działalność redakcyjną i wydawniczą o charakterze międzynarodowym i krajowym.
Poznański Wydział Filozofii jest jednym z największych ośrodków filozoficzny w Polsce, będąc rozpoznawalną i szanowaną marką. Pracownicy Wydziału Filozoficznego prowadzą intensywne badania we współpracy z czołowymi przedstawicielami różnych dyscyplin naukowych. Realizują projekty badawcze na skalę międzynarodową i krajową, również o charakterze interdyscyplinarnym. Wykładowcy publikują w najlepszych wydawnictwach zagranicznych, a także często pojawiają się w mediach, gdzie komentują bieżące wydarzenia. Z myślą o studentkach i studentach filozofii Wydział co roku zaprasza na gościnne wykłady badaczy z zagranicy oraz znane osobistości ze świata kultury.
Siedzibą Wydziału jest zielony Kampus Ogrody zlokalizowany przy ulicy Szamarzewskiego, na terenie którego znajdują się budynki dydaktyczne oraz liczne udogodnienia: biblioteka, teren parkowy, strefa chilloutu, stołówka i kawiarnia, a także zadaszony parking rowerowy. Wydział jest świetnie skomunikowany z pozostałymi kampusami oraz centrum miasta za sprawą pobliskiej pętli tramwajowej (linie: 2, 7, 17 i 18) oraz przystanków autobusowych. Budynki dydaktyczne są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowymi walorami Kampusu Ogrody są pobliskie jezioro Rusałka oraz Ogród Botaniczny UAM.
Wydział Filozoficzny oferuje studia I i II stopnia na kierunku filozofia ze specjalnościami: etyka, komunikacja społeczna, życie społeczne i zarządzanie wiedzą.
Studia na Wydziale Filozoficznym są wyjątkową okazją rozwijania niebanalnych zainteresowań oraz współtworzenia ważnego środowiska filozoficznego. Klasyczne piękno, dobro i prawda łączą się tu z nowoczesną refleksją nad zmieniającym się światem, ludźmi i technologiami. Wydział nieustannie dostosowuje się do oczekiwań studentów, czego efektem jest choćby powstanie w bieżącym roku pracowni multimedialnej wyposażonej m.in. w profesjonalny sprzęt do produkcji podcastów.