Ogrodnictwo w Szczecinie
Ogrodnictwo - studia
Ogrodnictwo w Szczecinie można studiować na poziomie pierwszego i drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
Studiując ten kierunek poznasz metody produkcji owoców, warzyw, kwiatów i ziół. Dowiesz się jak założyć i pielęgnować sad, winnicę, ogród przydomowy, kwietnik w mieście, park, warzywnik czy ogród roślin leczniczych i zielarskich oraz jak uzyskać wysokiej jakości warzywa, owoce, zioła, kwiaty. Uzyskasz wiedzę niezbędną do projektowania i pielęgnacji roślin ozdobnych, a także układania kwiatów.
Czym zajmuje się ogrodnik?
Zależnie od miejsca zatrudnienia do głównych zadań ogrodnika należy produkcja owoców, warzyw, kwiatów czy ziół z wykorzystaniem ekologicznych metod upraw. Sadzi i wysiewa rośliny na odpowiednio przygotowanym gruncie, zapewnia ich pielęgnację, nawodnienie, nawożenie i ochronę przed szkodnikami.
Ogrodnicy zajmują się projektowaniem, wykonaniem, konserwacją i pielęgnacją ogrodów oraz zieleni miejskiej.
Ogrodnictwo – przedmioty na studiach
Studenci szczecińskiego Ogrodnictwa będą zmagać się m.in. z takimi przedmiotami: ekonomia, historia sztuki, botanika, fizjologia roślin, genetyka, grafika inżynierska, mikrobiologia, hodowla roślin, podstawy ekologii, dendrologia, entomologia, fitopatologia, geologia i gleboznawstwo, historia wina i enoturystyka, hortiterapia, inżynieria ogrodnicza, nasiennictwo, melioracje wodne i nawadnianie, podstawy produkcji roślinnej, przetwórstwo warzyw, rośliny ozdobne.
Ogrodnictwo – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia wybrać można:
- produkcja owoców, warzyw i ziół
- rośliny ozdobne i kształtowanie terenów zieleni
Ogrodnictwo – rekrutacja
Kandydatów obowiązuje konkurs świadectw. Punktowany jest język polski, język obcy, biologia lub matematyka oraz inny przedmiot wskazany przez maturzystę. Przy braku oceny z biologii lub matematyki uwzględnione będą oceny z przedmiotów: język polski, język obcy i inny przedmiot wskazany przez maturzystę (odnotowany na świadectwie maturalnym).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ogrodnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ogrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ogrodnictwie
Potencjalne miejsca pracy absolwentów ogrodnictwa to przykładowo:
- firmy zajmujące się produkcją owoców, warzyw, roślin ozdobnych i ziół,
- firmy zakładające i pielęgnujące ogrody i tereny zieleni,
- firmy deweloperskie,
- administracja,
- zakłady zielarskie,
- centra i hurtownie ogrodnicze,
- gospodarstwa agroturystyczne,
- pracownie florystyczne i firmy dekoratorskie,
- jednostki szkoleniowe i doradcze.
Ile zarabia ogrodnik?
Mediana zarobków projektantów ogrodów to kwota nieco ponad 4100 zł brutto.
Według portalu wynagrodzenia.pl podobne zarobki otrzymuje ogrodnik szkółkarz.
W przypadku własnej działalności gospodarczej godzina pracy ogrodnika waha się zależnie od doświadczenia i zakresu prac od 30 do nawet 130 zł.
Czy warto studiować Ogrodnictwo?
Studenci kierunku mają możliwość odbycia bezpłatnych szkoleń, które uprawniają do stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, sprzętem naziemnym i agrolotniczym oraz doradztwa w zakresie środków ochrony roślin. To uprawnienia niezbędne w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, świadczeniu usług w zakresie stosowania oraz handlu środkami ochrony roślin.
Ogrodnictwo – opinie
Popyt na usługi ogrodnicze jest duży i ciągle rośnie. Lubimy się otaczać pięknymi roślinami, funkcjonować w przyjaznym, zadbanym otoczeniu, zlecając coraz częściej pielęgnację otaczającej nas zieleni profesjonalistom.
***
Może zainteresują Cię inne studia powiązane z ogrodnictwem? Zobacz więcej o kierunkach:
Ogrodnictwo miejskie i arborystyka
Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne
Dowiedz się więcej o kierunkach rolniczych