Geografia w Gdańsku
Geografia – studia w Gdańsku
Studenci Geografii zyskują unikalną i specjalistyczną wiedzę z zakresu funkcjonowania środowiska życia człowieka. Zdobywają umiejętności posługiwania się zaawansowanymi metodami i narzędziami badawczymi służącymi do identyfikacji przyczyn globalnych zmian, analizy procesów i zjawisk im towarzyszących, szacowania spodziewanych ich skutków.
Poznają systemy informacji geograficznej, podstawy organizacji i działania infrastruktur służących do gromadzenia informacji przestrzennej oraz możliwości zastosowania narzędzi geoinformatycznych w geografii fizycznej.
W Gdańsku dostępne są także kierunki Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS oraz Geografia fizyczna z geoinformacją.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geografia – specjalności
Studenci mają do wyboru moduły:
- geografia fizyczna
- geografia społeczno-ekonomiczna.
Geografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: historia myśli geograficznej, podstawy geografii fizycznej, astronomiczne podstawy geografii, kartografia i topografia, technologie informacyjne, metrologia i klimatologia, geofizyka i geochemia, geologia, biogeografia, podstawy geografii społeczno-ekonomicznej, teledetekcja, geografia ekonomiczna, geografia społeczna, geomorfologia, hydrologia i oceanografia, geograficzne systemy informacyjne, geografia polityczna, kształtowanie i ochrona środowiska, gleboznawstwo i geografia gleb, geografia fizyczna Polski, geografia regionalna świata, geografia osadnictwa, geoekologia, geografia ekonomiczna Polski.
Geografia – rekrutacja w Gdańsku
Nabór na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z geografii, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, historia, matematyka, WOS, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Absolwenci mogą przykładowo pracować w:
- podmiotach odpowiedzialnych za ochronę i kształtowanie środowiska przyrodniczego
- instytucjach zajmujących się osłoną hydrometeorologiczną kraju
- administracji oraz podmiotach gospodarczych zajmujących się planowaniem przestrzennym i kształtowaniem warunków życia ludzi
- instytucjach rządowych, samorządowych i sektorze pozarządowym zajmującym się organizacją działalności społeczno-gospodarczej
- podmiotach zajmujących się szeroko pojętym monitoringiem środowiska i zasobów naturalnych
- firmach odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe
- szkolnictwie – po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji.
Czy warto studiować Geografię?
Geografia pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy, w kontekście zarówno naturalnym, jak i ludzkim. Wiedza ta jest niezwykle cenna w dobie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, degradacja środowiska czy zrównoważony rozwój.
Geografowie często pracują nad ważnymi problemami społecznymi i środowiskowymi, przyczyniając się do ochrony środowiska, planowania zrównoważonego rozwoju miast, zarządzania zasobami naturalnymi, oraz poprawy jakości życia społeczności.
Geografia - opinie
Studia na Geografii uatrakcyjniają ćwiczenia terenowe regionalne na obszarze pobrzeży i pojezierzy, wyżyn i gór polskich. Dodatkowo realizowane są praktyczne zajęcia, większość w Stacji Linnologicznej UG w Borucinie.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik