Zdrowie publiczne w Szczecinie
Zdrowie publiczne – studia w Szczecinie
Studia na kierunku Zdrowie publiczne obejmują wiedzę na temat głównych problemów zdrowotnych oraz podstawowych celów działania w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego.
Studenci uczą się propagować prozdrowotny styl życia, identyfikować problemy zdrowotne i czynniki środowiskowe zagrażające zdrowiu, w tym biologiczne, środowiskowe, demograficzne, społeczne i psychologiczne oraz jak im zapobiegać.
Zdrowie publiczne realizowane jest w Szczecinie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Zdrowie publiczne – specjalności
Na pierwszym stopniu realizowana jest specjalność:
- promocja zdrowia.
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- promotor i trener zdrowia, w tym specjalizacje: aktywny senior oraz promocja zdrowia i profilaktyka osób w różnym wieku.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Do zadań takiej osoby może należeć zarządzanie placówką służby zdrowia, optymalizowanie procedur medycznych, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia świadomości społecznej w zakresie problemów zdrowotnych i społecznych, promocja zdrowego stylu życia, rozpoznawanie zagrożeń dla zdrowia populacji, opracowywanie planów polityki zdrowotnej.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: biologiczne podstawy zdrowia, podstawy badań klinicznych, propedeutyka zdrowia publicznego, nadzór sanitarno-epidemiologiczny, promocja zdrowia, podstawy żywienia, biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, programy zdrowotne, turystyka uzdrowiskowa, edukacja zdrowotna, epidemiologia, współczesne choroby zakaźne, strategie działań w obszarze zdrowia, polityka społeczna i zdrowotna, stan zdrowia ludności na świecie.
Zdrowie publiczne – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci wybierają jeden przedmiot z każdej grupy.
Grupa I: biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka, język polski
Grupa II: biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka, język obcy
Grupa III: geografia, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Ukończenie studiów na Zdrowiu publicznym umożliwia podjęcie pracy w:
- administracji rządowej i samorządowej, w wydziałach zdrowia
- Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- pomocy społecznej: ośrodkach wsparcia rodziny, domach pomocy społecznej
- firmach konsultingowych i doradczych z zakresu ochrony zdrowia
- hospicjach, sanatoriach, szpitalach i przychodniach
- klubach sportowych i centrach odnowy biologicznej
- mediach – redagując artykuły o tematyce zdrowotnej, tworząc kampanie i spoty dotyczące prewencji chorób, a także aktywnie działając w mediach społecznościowych.
Czy warto studiować zdrowie publiczne w Szczecinie?
Studenci mają do dyspozycji na Wydziale Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka wyposażone w najnowszą aparaturę badawczą, co umożliwia prowadzenie badań naukowych w obszarze szeroko pojętego zdrowia.
Działające na uczelni Koło Naukowe Promotorzy Zdrowia zajmuje się szerzeniem wiedzy o promocji zdrowia i współczesnych zagrożeniach zdrowia oraz kształtowaniem motywacji do prowadzenia prozdrowotnego stylu życia i podejmowaniem działań na rzecz zdrowia społeczeństwa.
Zdrowie publiczne – opinie
Absolwenci kierunku mogą mieć realny wpływ na jakość życia społeczeństwa poprzez realizację projektów mających taki właśnie cel. Studia te będą dobrym wyborem dla osób, które interesują się poprawą zdrowia populacji, profilaktyką, polityką zdrowotną lub edukacją zdrowotną.
Sukces zawodowy w tej dziedzinie często wymaga dodatkowych kwalifikacji i gotowości do pracy w dynamicznie zmieniających się środowiskach.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek zdrowie publiczne
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl