Kryminologia w Gdańsku
Kryminologia - studia
Kryminologia to nauka o człowieku, społeczeństwie, prawie. Czerpie wiedzę z takich dziedzin jak chemia, biologia, socjologia, psychologia, prawo czy ekonomia i filozofia. Skupia się na genezie przestępstwa. Poznaniu mechanizmów jego powstania, przeciwdziałaniu możliwościom i okolicznościom sprzyjającym zaistnieniu czynu zabronionego, patologii. Kryminolog prześwietla umysł, ciało i duszę sprawcy, bada geny, środowisko, z jakiego pochodzi przestępca.
Czym zajmuje się kryminolog?
Kryminolog rozpoznaje zjawiska patologii społecznej oraz nazywa i klasyfikuje jego poszczególne stopnie zaawansowania i rodzaje. Współpracuje z odpowiednimi służbami w opracowywaniu planów prewencyjnych, mających zapobiegać narastaniu zjawisk patologicznych.
Zajmuje się wyszukiwaniem, selekcjonowaniem i analizowaniem danych z dziedziny patologii społecznych i szukaniem sposobów przeciwdziałania patologiom.
Kryminologia w Gdańsku - przedmioty na studiach
W toku studiów duże znaczenie mają zajęcia praktyczne czy warsztaty z przedstawicielami różnych instytucji: sędziami, kuratorami, prokuratorami, mediatorami, funkcjonariuszami Policji czy Służby Więziennej oraz pracownikami ośrodków diagnozowania psychologicznego.
Studiując Kryminologię będziecie mierzyć się m.in. z takimi przedmiotami: kryminologia, przestępstwo w literaturze, sztuce i filmie, historia prawa i procesu karnego, podstawy nauki o przestępstwie, biologiczne mechanizmy zachowania człowieka, psychologia emocji i motywacji, system środków reakcji karnej, podstawy medycyny sądowej, resocjalizacja, kryminalistyka, psychopatologia, psychologia społeczna, wiktymologia, cybebezpieczeństwo i inne.
Kryminologia - specjalności
Jakie ścieżki kształcenia dostępne są na Kryminologii w Gdańsku?
Kryminologia, specjalności/moduły:
- kryminalistyka
- patologie społeczne
- moduł penitencjarny
- cyberbezpieczeństwo.
Kryminologia w Gdańsku – rekrutacja
Kandydaci na UG otrzymują punkty za wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, fizyka, geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Rekrutacja do uczelni niepublicznej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia – perspektywy pracy
Absolwenci Kryminologii przygotowani są do podjęcia zatrudnienia przykładowo w:
- Policji
- straży miejskiej
- Straży Granicznej
- służbie więziennej i kuratorskiej
- ośrodkach resocjalizacji
- powiatowych centrach pomocy rodzinie
- organizacjach pozarządowych
- mediach.
Kryminologia - opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Kryminologii:
Czy warto studiować Kryminologię?
Warto studiować kryminologię, jeśli jesteś zainteresowany badaniem przestępczości, działaniem w służbie społecznej i systemie sprawiedliwości, oraz rozwijaniem różnorodnych umiejętności społecznych i analitycznych. Studia z kryminologii mogą prowadzić do pracy na rzecz społeczności i osób potrzebujących, np. ofiar przestępstw, poprzez zapobieganie przestępczości i wspieranie resocjalizacji.
Należy jednak mieć na uwadze, że praca w dziedzinie kryminologii może wymagać zetknięcia się z okrutnymi i wstrząsającymi zdarzeniami kryminalnymi. Warto być świadomym tego aspektu i odpowiednio przygotowanym emocjonalnie.
Zarobki kryminologa
Kryminolodzy mogą pracować na różnych stanowiskach, w różnych instytucjach. To powoduje, że ich wynagrodzenia znacznie się różnią. Przyjmuje się, że średnia pensja kryminologa wynosi 6580 zł brutto miesięcznie.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych