Inżynieria biomedyczna w Lublinie

Inżynieria biomedyczna – studia w Lublinie
Studenci Inżynierii biomedycznej uczą się m.in. projektowania układów biomechanicznych, poznają budowę i zasady działania nowoczesnych urządzeń medycznych. Zdobywają wiedzę na temat nowoczesnej aparatury oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria biomedyczna – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia realizowane są:
- elektroniczna aparatura i informatyka medyczna
- technologie wytwarzania w inżynierii biomedycznej.
Inżynieria biomedyczna – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. takie przedmioty: materiałoznawstwo, metrologia wielkości nieelektrycznych, podstawy anatomii, podstawy elektroniki, wytrzymałość materiałów, podstawy projektowania inżynierskiego, elektroniczna aparatura medyczna, biofizyka i fizyka współczesna, podstawy fizjologii, sztuczne narządy i implanty, biomechanika inżynierska, sensory i pomiary wielkości nieelektrycznych, podstawy telemedycyny, biomateriały, podstawy rezonansu magnetycznego, tworzywa polimerowe, mikrosterowniki i systemy wbudowane, maszyny i aparatura biomedyczna, modelowanie procesów zużycia.
Czym zajmuje się inżynier biomedyczny?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za projektowanie i eksploatację aparatury medycznej, dobór, eksploatację i konserwację urządzeń do obrazowania medycznego. Może uczestniczyć w projektowaniu i wytwarzaniu implantów i sztucznych narządów.
Inżynieria biomedyczna – rekrutacja
Podczas naboru punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka lub biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria biomedyczna – praca po studiach
Możliwe stanowiska, jakie zajmują absolwenci kierunku, to przykładowo:
- specjalista ds. badań i rozwoju w inżynierii biomedycznej
- koordynator ds. wdrażania nowych technologii medycznych
- specjalista ds. planowania i kontrolowania projektów badawczych
- inżynier ds. zarządzania sprzętem medycznym
- specjalista ds. utrzymania ruchu sprzętu medycznego
- kierownik ds. diagnostyki i kalibracji sprzętu medycznego
- specjalista ds. wdrażania technologii medycznych w praktyce klinicznej
- specjalista ds. analizy i zarządzania danymi medycznymi
- projektant sprzętu ortopedycznego.
Osoby, które ukończyły Inżynierię biomedyczną zatrudniane są w zakładach produkujących nowoczesną medyczną aparaturę diagnostyczną i terapeutyczną, w zakresie jej projektowania oraz wytwarzania.
Czy warto studiować Inżynierię biomedyczną?
Ukończenie Inżynierii biomedycznej pozwoli w przyszłości wpływać na rozwój medycyny i poprawę jakości życia pacjentów. Zdobyte wykształcenie daje możliwości kariery w sektorze medycznym i technologicznym.
Studia stanowią interesujące połączenie nauk ścisłych i medycyny – idealne dla osób, które nie chcą być lekarzami, ale interesuje ich technologia w służbie zdrowia.
Ponadto rozwój technologii medycznych (sztuczne narządy, AI w medycynie) sprawia, że zapotrzebowanie na inżynierów biomedycznych rośnie.
Inżynieria biomedyczna – opinie
Jeśli interesujesz się nowoczesnymi technologiami w medycynie, studia na Inżynierii biomedycznej mogą być świetnym wyborem. To kierunek odpowiedni dla kandydatów lubiących przedmioty ścisłe, przede wszystkim takie jak fizyka, biologia, matematyka.
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Sprawdź inne kierunki techniczne
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik