Kierunek lekarski w Lublinie
Studia medyczne
Przyszły lekarz powinien cechować się dużą empatią, cierpliwością, umiejętnością komunikowania się i stworzenia przyjaznej atmosfery w trakcie leczenia. Przedstawiciele tego zawodu powinni być przygotowanie do pracy w warunkach stresujących, muszą być zaradni, umieć podejmować decyzje w zależności od dynamiki sytuacji.
Kształcenie na Kierunku lekarskim trwa 6 lat, realizowane jest w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia medyczne - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z biologii zdawanej na poziomie rozszerzonym, matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym oraz jednego przedmiotu do wyboru: chemia lub fizyka (również na poziomie rozszerzonym).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kierunek lekarski możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in.: biochemia, biofizyka, chemia, fizjologia człowieka, farmakologia, higiena, immunologia kliniczna, anatomia chirurgiczna i radiologiczna, medycyna ratunkowa i katastrof.
W programie studiów przewidzianych jest wiele zajęć praktycznych, realizowanych na oddziałach chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej.
Kierunek lekarski - specjalizacje
Absolwenci kończąc studia uzyskują tytuł lekarza. Jednak prawo do wykonywania zawodu uzyskują po odbyciu 13-miesięczneo stażu, a następnie pomyślnym zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego.
To z kolei moment na wybór specjalizacji. Które z nich będą realizowane, ogłaszane jest co roku w każdym województwie. Może się okazać, że nie ma naboru na tą specjalizację, z którą wiązaliśmy przyszłość. Poza tym liczba miejsc jest ograniczona. Zdarza się, że ostateczny wybór jest daleki od pierwotnych planów, ale taka jest rzeczywistość.
Studia medyczne - praca po studiach
Absolwenci mogą pracować w:
- szpitalach
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
- instytucjach naukowo-badawczych
- szkolnictwie
- prywatnych gabinetach
Ile zarabia lekarz?
Do najlepiej płatnych specjalizacji zaliczyć można:
- anestezjologia - dobry anestezjolog jest w stanie zarobić miesięcznie od 20 do 40 tys. zł brutto;
- chirurgia plastyczna - odpowiednia renoma pozwala chirurgowi plastycznemu zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, zazwyczaj w zawodzie zarabia się 15-30 tys.zł brutto;
- okulistyka - wysokie zarobki uzyskują również okuliści, którzy przeprowadzają różnego rodzaju zabiegi. Ich miesięczne wynagrodzenie sięga nawet 60 tys. zł brutto.
źródło: aplikuj.pl
Czy warto studiować medycynę?
Studia medyczne co roku przyciągają rzesze kandydatów. Kusi elitarność zawodu. Pomimo, że zarobki w pierwszych latach pracy nie są zbyt satysfakcjonujące, a czas do momentu osiągnięcia stabilizacji zawodowej długi, to statystyki rekrutacyjne pokazują, że wielu młodych ludzi chce studiować medycynę.
Studia medyczne - opinie
Decydując się na studia medyczne warto wcześniej popracować nad przedmiotami kwalifikacyjnymi, aby na maturze osiągnąć jak najlepsze wyniki. Przy dużej konkurencji każdy punkt może decydować o przyjęciu na upragniony kierunek.
Zastanawiacie się, jak to jest na medycynie: przeczytajcie o doświadczeniach studentki, która skończyła trzeci rok studiów:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: