Socjologia w Szczecinie
Socjologia – studia w Szczecinie
Socjologia bada działania i zróżnicowanie społeczeństw. Studenci uczą się rozumieć, jak działa człowiek w społeczeństwie. Poznają zasady projektowania badań empirycznych, analizowania i opisywania złożonych mechanizmów rozwoju życia społecznego, interpretowania wyników badań a także realizowania badań.
Kierunek dostępny jest w Szczecinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Można go studiować także w języku angielskim.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjologowie prowadzą badania społeczne. Zajmują się ich analizą, często z wykorzystaniem narzędzi statystycznych, aby odkryć wzorce i relacje pomiędzy różnymi zmiennymi społecznymi.
Na podstawie badań i analiz socjologowie mogą prognozować przyszłe zmiany społeczne, takie jak zmiany demograficzne, ewolucja norm społecznych czy zachowań kulturowych, co może być przydatne dla rządów, firm i organizacji pozarządowych.
Mogą pomagać w tworzeniu rozwiązań i polityk mających na celu zmniejszenie takich problemów społecznych, jak ubóstwo, bezrobocie, nierówności społeczne, dyskryminacja, przestępczość czy migracja.
Socjologia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia realizowane są:
- socjologia zdrowia
- socjologia kultury
- socjologia stosowana.
Na drugim stopniu można wybrać:
- badania społeczne (polityka, kultura, rynek)
- koordynator i doradca rodziny
- socjologia organizacji i zarządzania.
Socjologia – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. kursy: antropologia kulturowa, podstawy socjologii, socjologia designu, socjologia komunikacji, socjologia zachowań ludzkich, procesy ludnościowe, teorie socjalizacji, socjologia morska, badania terenowe, badania sondażowe w praktyce, ekologia społeczna, kultura organizacji, metody badań społecznych, socjologia migracji, techniki badań marketingowych i ewaluacyjnych, małe struktury społeczne, analiza i interpretacja danych socjologicznych, budżet badania i zarządzanie badaniem społecznym, kultura masowa, socjologia regionu, antropologia współczesności.
Socjologia – rekrutacja w Szczecinie
Nabór odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz dowolnie wybranego przedmiotu.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- firmach prowadzących badania marketingowe, badania rynku i badania opinii publicznej,
- instytucjach kultury,
- administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjach pozarządowych,
- agencjach reklamowych,
- ośrodkach badań naukowych,
- mediach.
Czy warto studiować Socjologię?
Studiowanie Socjologii ułatwia lepsze rozumienie relacji pomiędzy ludźmi, umożliwia prowadzenie samodzielnych analiz wpływu społeczeństwa na jednostkę, analizowanie, jak ludzie wchodzą w interakcje, jakie są mechanizmy rządzące grupami i instytucjami. To wiedza, która ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Socjologia rozwija krytyczne myślenie, umiejętność analizowania i rozwiązywania złożonych problemów, co jest atutem w wielu obszarach zawodowych.
Socjologia – opinie
Studiowanie socjologii może być dobrym wyborem, jeśli interesujesz się analizą społeczeństwa, badaniami społecznymi oraz problemami współczesnego świata.
Aby odnieść sukces zawodowy, absolwenci socjologii często muszą zdobywać dodatkowe kwalifikacje lub doświadczenie w trakcie praktyk, staży czy kursów związanych z ich zainteresowaniami zawodowymi.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek socjologia
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl