Technologia chemiczna w Szczecinie

Technologia chemiczna – studia w Szczecinie
Technologia chemiczna łączy wiedzę z zakresu chemii z umiejętnościami inżynierskimi. Studenci poznają podstawowe zależności i procesy chemiczne, uczą się przekształcić je ze skali laboratoryjnej na procesy w wielkiej skali. Zdobywają wiedzę o tym, jak wytwarzane są gazy techniczne, kwasy, nawozy mineralne. Zapoznają się z tajnikami produkcji barwników, kosmetyków, leków, środków ochrony roślin.
Kierunek realizowany jest w Szczecinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na drugim stopniu można wybrać:
- technologia chemiczna nieorganiczna;
- technologia organiczna leków, kosmetyków i środków pomocniczych;
- technologia polimerów syntetycznych i biomateriałów.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się: chemia fizyczna, chemia analityczna, chemia organiczna, chemia ogólna i nieorganiczna, podstawy elektrotechniki, fizyka, chemia polimerów, analiza techniczna, elementy automatyki i pomiary, energetyka w przemyśle chemicznym, gospodarka bioodpadami, inżynieria bioprocesowa, korozja materiałów, materiałoznawstwo, materiały wysokiej czystości i specjalnego przeznaczenia, procesy jednostkowe w technologii chemicznej, projektowanie nowych technologii, surowce przemysłu chemicznego, techniki separacyjne w technologii chemicznej, technologia polimerów, technologia ścieków, technologie magazynowania energii.
Czym zajmuje się technolog chemiczny?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za planowanie procesu technologicznego i udoskonalenie istniejących procesów, realizowanie procesów związanych z otrzymywaniem i modyfikacją różnorodnych materiałów, aby uzyskać ich korzystne właściwości.
Technolog chemiczny przeprowadza różnorodne badania właściwości fizykochemicznych zarówno surowców, półproduktów jak i produktów finalnych. Dokonuje kontroli jakości i analizy surowców.
Zajmuje się wdrażaniem technologii przyjaznych dla środowiska. Poszukuje nowych materiałów i substancji chemicznych, rozwiązuje problemy technologiczne na linii produkcyjnej.
Technologia chemiczna – rekrutacja w Szczecinie
Podczas naboru punktowany jest język obcy, do wyboru chemia, fizyka lub matematyka, inny dowolny przedmiot oraz wynik egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów to:
- przemysł chemiczny, gumowy, spożywczy, farmaceutyczny, kosmetyczny, rafineryjny, energetyczny
- zakłady biotechnologiczne, ciepłownicze, gospodarki komunalnej, uzdatniania gazu ziemnego, produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych
- oczyszczalnie ścieków
- biura projektowe
- przedsiębiorstwa konsultingowe
- służby kontroli środowiska oraz bezpieczeństwa pracy i higieny przemysłowej
- jednostki naukowo-badawcze.
Czy warto studiować technologię chemiczną?
Przemysł chemiczny, farmaceutyczny i petrochemiczny stale się rozwijają, firmy szukają wykwalifikowanych technologów do optymalizacji procesów.
Zdobyta w trakcie studiów wiedza pomoże w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata. Efekty pracy technologów chemicznych znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach życia.
Technolodzy chemiczni przyczyniają się m.in. do rozwoju technologii biochemicznych, zielonej chemii i odnawialnych źródeł energii oraz wdrażania innowacji zmniejszających emisję i zużycie surowców.
Dowiedz się więcej o kierunku:
Technologia chemiczna – opinie
Studia te są odpowiednie dla kandydatów o umysłach ścisłych, predyspozycjach analitycznych, laboratoryjnych, osób dokładnych, zdeterminowanych, dociekliwych.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek technologia chemiczna

(+91) 449 45 87