Transport w Lublinie
Transport – studia w Lublinie
Studia na transporcie obejmują wiedzę z zakresu inżynierii środków transportowych oraz inżynierii ruchu. Przygotowują specjalistów w dziedzinie nowoczesnego transportu, mogących pełnić rolę integratorów transportu i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju transportu.
Studenci uzyskują kompetencje w zakresie spedycji krajowej i międzynarodowej, techniki przewozu towarów, prawa transportowego UE, logistyki i systemów logistycznych, transportu lotniczego i szynowego, a także w zakresie analizy i globalnego zarządzania systemami logistycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych technologii IT.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra.
Czym zajmują się transportowcy?
Do zadań osoby pracującej w branży należeć może prognozowanie i planowanie rozwoju systemów transportowych, prognozowanie i planowanie zapotrzebowania na usługi transportowe, kształtowanie infrastruktury i planowanie sieci transportowych oraz organizowanie potoków ruchu, planowanie procesów transportowych w systemach logistycznych, dobór technicznych środków transportowych i technologii przewozów do konkretnych zadań, ocena oddziaływania wzajemnego środków transportu.
Transport – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano przedmioty: historia transportu, nowoczesne tworzywa w środkach transportu, ekonomika transportu, podstawy elektrotechniki i elektroniki, inżynieria ruchu, eksploatacja urządzeń transportowych, źródła napędu w transporcie, podstawy budowy pojazdów, infrastruktura transportu, diagnostyka techniczna, logistyka systemy transportowe, środki transportu, mechanika płynów, podstawy projektowania inżynierskiego, teoria ruchu pojazdów, własności jezdne środków transportu, podstawy budowy i lotu statków powietrznych, transport wewnętrzny.
Transport – specjalności
Studenci pierwszego stopnia mogą wybrać:
- organizacja transportu kolejowego
- inżynieria transportu drogowego
- transport, spedycja i logistyka
- systemy informatyczne w łańcuchu dostaw.
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- budowa i utrzymanie pojazdów
- logistyka i zarzadzanie w transporcie
- transport samochodowy.
Transport – rekrutacja w Lublinie
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z wybranych przedmiotów. Punktowana jest matematyka, język obcy, język polski, również fizyka lub informatyka.
Wybrane uczelnie rekrutują na podstawie kolejności zgłoszeń, po złożeniu wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Absolwent kierunku może pracować przykładowo jako:
- specjalista ds. logistyki transportowej
- kierownik floty transportowej
- inżynier ruchu drogowego
- specjalista ds. obsługi technicznej pojazdów
- konsultant ds. transportu miejskiego
- analityk ds. systemów transportowych
- specjalista ds. zarządzania transportem w firmie spedycyjnej.
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Czy warto studiować Transport?
Transport jest przyszłościową branżą, zatem absolwenci kierunku to specjaliści, którzy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Transport - opinie
Studenci wybranych uczelni mogą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Studia przygotowują do egzaminu na Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym czy egzaminu państwowego w ULC do uzyskania Świadectwa Kwalifikacji uprawniającego do komercyjnego wykorzystania dronów.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik