Biologia w Gdańsku
Biologia - studia w Gdańsku
Studenci Biologii zdobywają wiedzę o kluczowych zjawiskach i procesach biologicznych przebiegających na różnych poziomach organizacji życia organizmów. Poznają techniki i metody badawcze wykorzystywane w naukach biologicznych. Uczą się obsługiwać, a także wykorzystać w praktyce specjalistyczną aparaturę analityczno-diagnostyczną przeznaczoną do analizy materiału biologicznego.Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata a następnie magistra.
Czym się zajmuje biolog?
Biologia obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z funkcjonowaniem organizmów. Zależnie więc od specjalizacji biolog może zajmować się badaniem dziedziczenia cech i zmienności genetycznej organizmów, kontrolowaniem wzajemnych interakcji między organizmami a ich środowiskiem.
Biologowie biotechnolodzy mogą zajmować się np. produkcją leków, hodowlą roślin i zwierząt, czy oczyszczaniem ścieków.
Biologowie komórkowi badają procesy takie jak podział komórkowy, transport substancji przez błony komórkowe oraz komunikację międzykomórkową.
Biologia – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje przykładowo kursy: biologia komórki, zoologia bezkręgowców, różnorodność roślin zarodnikowych, ewolucja i systematyka strunowców, ewolucja roślin nasiennych, mykologia, anatomia roślin, anatomia funkcjonalna człowieka, florystyka, zwierzęta bezkręgowe, ekologia, genetyka, mikrobiologia, biologia molekularna z biotechnologią, ochrona przyrody i środowiska, mechanizmy ewolucji, bioinformatyka dla biologów.
Biologia – specjalności
W toku studiów studenci wybierają trzy bloki przedmiotowe spośród:
- Biologia molekularna i komórkowa
- Biotechnologia
- Biologia roślin
- Biologia zwierząt
- Biologia człowieka
- Ekologia.
Biologia – rekrutacja w Gdańsku
Nabór odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z biologii, języka obcego, jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka/fizyka i astronomia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci Biologii zatrudniani są przykładowo w:
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- przemyśle, przy podstawowych pracach badawczych, wykorzystujących materiał biologiczny
- placówkach ochrony przyrody i edukacji ekologicznej
- placówkach medycznych, weterynaryjnych
- muzeach i wykopaliskach archeologicznych
- szkolnictwie – po uzyskaniu dodatkowych uprawnień.
Ile zarabia biolog?
Wynagrodzenie absolwentów Biologii zależne będzie od wielu czynników. Wpływ na nie będzie mieć posiadane doświadczenie, specjalizacja oraz miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko. Na najlepsze zarobki można liczyć w międzynarodowych koncernach biotechnologicznych czy farmaceutycznych. Instytuty badawcze, placówki naukowe umożliwiają uczestnictwo w grantach, co stanowi dodatkowy obszar zarobkowania.
Czy warto studiować Biologię?
Kierunek ten to dobry wybór dla osób, które interesują się przyrodą, badaniem życia, zależności między organizmami, bliska jest im ochrona natury i realny wpływ na stan środowiska.
Studia biologiczne pozwalają zrozumieć złożoność i różnorodność życia na Ziemi, poczynając od organizmów mikroskopijnych po całe ekosystemy. Dają możliwość uczestniczenia w nowatorskich badaniach naukowych i zastosowaniu najnowszych technologii w dziedzinie biologii molekularnej, genetyki, bioinformatyki itp.
Biologia w Gdańsku – opinie
Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia i czego m.in. będziesz uczyć się na studiach biologicznych w Gdańsku:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.