Arabistyka
Arabistyka to dziedzina orientalistyki, zajmująca się badaniem języka arabskiego, kultury, historii obszarów arabskojęzycznych, systemów religijnych i filozoficznych, klasycznej i współczesnej literatury arabskiej, a także polityki, gospodarki oraz ekonomii.
Od samego początku studiów rozpoczyna się praktyczna, intensywna nauka języka arabskiego. Podczas nauki, obowiązkowe jest również zdawanie certyfikatów z języka arabskiego.
Student Arabistyki zdobywa wiedzę na temat dziejów regionów arabskich od starożytności do czasów współczesnych. Poznaje zagadnienia społeczno-kulturowe krajów arabskich. Czerpie informacje dotyczące literatury arabskiej, kultury, sztuki, filozofii i religii muzułmańskiej.
Dla kogo studia na kierunku arabistyka
Przyszły student tego kierunku powinien posiadać umiejętności językowe oraz dużo samozaparcia i cierpliwości przy żmudnej nauce języka arabskiego. Dodatkowo powinien potrafić współdziałać i pracować w grupie, ale też wykazywać samodzielność w pracy - zwłaszcza podczas tłumaczeń. Bardzo ważna jest łatwość przyswajania historii, a w przypadku krajów arabskich, historia tego regionu jest wyjątkowo burzliwa.
Program kształcenia na kierunku arabistyka
W trakcie nauki studenci zmagają się m.in. z takimi przedmiotami:
- praktyczna nauka języka arabskiego
- Islam
- język dyplomacji w świecie arabskim
- antropologia kulturowa
- historia regionu - historia świata arabskiego
- kultura regionu - kultura Arabów
- literatura regionu - historia literatury arabskiej (klasyczna i współczesna)
- prawo muzułmańskie i świeckie w świecie arabskim
- dialekt
- fonetyka arabska
- sztuka arabsko-muzułmańska
- gramatyka opisowa języka arabskiego
- język mediów
- mniejszości religijne i etniczne w świecie arabskim.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku arabistyka
Kandydaci na Arabistykę rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnię, zdawanych na poziomie podstawowy i/lub rozszerzonym. Najczęściej obowiązkowe są:
- język polski
- język obcy nowożytny.
Często brana pod uwagę podczas rekrutacji jest również:
- matematyka
Wybierając konkretną uczelnię zawsze należy wcześniej sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
Perspektywy pracy po kierunku arabistyka
Absolwent Arabistyki jest przygotowany do pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w administracji publicznej, placówkach dyplomatycznych, firmach międzynarodowych oraz polskich utrzymujących kontakt z partnerami arabskimi, biurach tłumaczeniowych.
Opinie o kierunku arabistyka
Posłuchajcie co mówią studenci Arabistyki o samym kierunku oraz o różnicach kulturowych.