Biologia w Szczecinie
Biologia – studia w Szczecinie
Studenci Biologii zapoznają się z najnowszymi metodami badawczymi stosowanymi w naukach biologicznych. W toku studiów uczą się rozpoznawać gatunki roślin, zwierząt, grzybów, planować i wykonywać analizy laboratoryjne oraz badania terenowe. Poznają budowę i podstawy funkcjonowania organizmów na różnych poziomach.
Studia przybliżają najnowsze metody i techniki badawcze w naukach biologicznych, zasady obsługi aparatury badawczej.
Biologia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się biolog?
W zależności od specjalizacji zadania biologa bywają odmienne.
Biolodzy mogą badać różnorodne zagadnienia, takie jak genetyka, ekologia, ewolucja czy fizjologia, poszukując nowych odkryć i próbując zrozumieć złożone mechanizmy życia.
Wiele zawodów biologicznych wiąże się z pracą w laboratorium, gdzie biolodzy przeprowadzają eksperymenty, analizują próbki, prowadzą testy laboratoryjne oraz interpretują wyniki badań.
Biolodzy pracują również w dziedzinie ochrony środowiska, gdzie monitorują zmiany w ekosystemach, badają wpływ czynników środowiskowych na zdrowie ludzi i przyrody oraz opracowują strategie ochrony i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
Biolodzy często pełnią rolę konsultantów i doradców, udzielając fachowej wiedzy i opinii w różnych dziedzinach, takich jak rolnictwo, przemysł farmaceutyczny czy ochrona przyrody.
Biologia – przedmioty na studiach
Program kształcenia na Biologii przewiduje m.in. takie kursy: biofizyka, botanika ogólna, histologia, embriologia zwierząt, cytologia, filozofia przyrody, systematyka grzybów, systematyka roślin, zoologia bezkręgowców, banki gamet, zarodników i tkanek, biochemia, biologia naczelnych, fitogeografia, immunologia, ekologia behawioralna, mikrobiologia, techniki mikroskopowe i histologiczne, biologia chorób cywilizacyjnych, biologia populacji ludzkich, fizjologia roślin, genetyka, siedliska przyrodnicze, entomologia, ichtiologia, parazytologia, podstawy ewolucji, ochrona przyrody.
Biologia – rekrutacja w Szczecinie
Nabór na Biologię odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z określonych przedmiotów. Kandydaci wskazują jeden przedmiot z każdej grupy. Grupa I: biologia, chemia, matematyka, język obcy nowożytny, Grupa II: fizyka/fizyka i astronomia, geografia, informatyka, Grupa III: język polski, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci szczecińskiej Biologii mogą przykładowo pracować w:
- laboratoriach medycznych, farmaceutycznych, biotechnologicznych, badawczych
- stacjach krwiodawstwa, stacjach sanitarno-epidemiologicznych
- szkołach i placówkach oświatowych jako nauczyciele i specjaliści w zakresie biologii i edukacji przyrodniczej
- firmach farmaceutycznych i biotechnologicznych
- instytucjach naukowych i badawczo-dydaktycznych uczelni wyższych
- firmach i instytucjach realizujących zadania związane z ochroną przyrody i ekspertyzami przyrodniczymi
- firmach zajmujących się behawioryzmem i tresurą zwierząt.
Ile zarabia biolog?
Mediana wynagrodzenia na stanowisku biolog to ok. 5400 zł brutto. To oznacza, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia więcej, a druga połowa mniej, niż wskazana kwota. Staż pracy znacząco wpływa na wysokość zarobków.
Czy warto studiować Biologię w Szczecinie
Biologia pozwala zrozumieć fundamentalne procesy życiowe, takie jak rozwój organizmów, funkcjonowanie komórek, ewolucja gatunków czy związki między organizmami a ich środowiskiem. Studia są wartościowe ze względu na ich wszechstronność, praktyczne zastosowanie, możliwości zawodowe oraz pasjonującą tematykę, która pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy.
Studenci szczecińskiej Biologii mogą rozwijać swoje zainteresowania angażując się w działalność licznych kół naukowych związanych z tematyką przyrodniczą.
Do ich dyspozycji jest specjalistyczna aparatura badawcza Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii (CBMiB).
Biologia – opinie o studiach
Postęp w biologii przyczynia się do rozwoju nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, takich jak biotechnologia, genetyka czy nanotechnologia, które mają zastosowanie w medycynie, rolnictwie, przemyśle czy ochronie środowiska.
Wiedza biologiczna ma istotny wpływ na zdrowie ludzi oraz stan środowiska naturalnego. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć choroby, opracować nowe leki, monitorować zmiany w przyrodzie oraz podejmować działania na rzecz ochrony środowiska.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek biologia
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl