Gospodarka przestrzenna w Gdańsku

Gospodarka przestrzenna – studia w Gdańsku
Kształcenie na Gospodarce przestrzennej obejmuje wiedzę z zakresu urbanistyki, rewitalizacji, planowania przestrzennego, zarządzania jednostkami terytorialnymi oraz środowiskowych i prawnych aspektów gospodarowania przestrzenią.
Studenci poznają zasady prowadzenia polityki rozwoju i polityki przestrzennej w różnych kontekstach i sytuacjach, nowoczesne techniki komputerowe, w szczególności GIS (Geographic Information System), niezbędne w monitorowaniu, analizach i przygotowaniu różnych przedsięwzięć inwestycyjnych.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu gospodarki przestrzennej?
Osoba taka może być odpowiedzialna za sporządzanie koncepcji i projektów urbanistycznych, dokumentów planistycznych, prognostycznych i o charakterze koordynacyjnym, powstających na poziomie miasta i gmin. Do jej zadań należeć będzie pozyskiwanie funduszy unijnych na realizowanie projektów rozwoju miast i wsi. Specjaliści z zakresu gospodarki przestrzennej biorą udział w procesach gospodarowania nieruchomościami i gruntami i procesach inwestycyjnych.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- urbanistyka
- zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia realizowane będą m.in. przedmioty: urbanistyka i środowisko przyrodnicze, podstawy gospodarowania przestrzenią, urbanistyka i społeczeństwo, kultura i dziedzictwo, urbanistyka i infrastruktura, regionalistyka, System Informacji Geograficznej, urbanistyka i ekonomia, urbanistyka i polityka rozwoju, metody analiz przestrzennych, społeczno-ekonomiczne uwarunkowania gospodarki przestrzennej, planowanie miejscowe, zagadnienia środowiskowe w systemie planowania przestrzennego.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci na Uniwersytet Gdański przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z geografii, języka polskiego lub języka obcego oraz jednego przedmioty wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, historia, matematyka, WOS, informatyka.
Z kolei na Politechnice Gdańskiej punktowane są: język polski, język obcy, matematyka oraz geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy przykładowo w:
- biurach i przedsiębiorstwach projektowych przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne,
- jednostkach administracji samorządowej i rządowej,
- agencjach rozwoju regionalnego i społeczno-gospodarczego,
- przedsiębiorstwach konsultingowych i doradczych,
- instytucjach Unii Europejskiej zajmujących się problemami gospodarki przestrzennej,
- agencjach nieruchomości i przedsiębiorstwach deweloperskich.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Studia na tym kierunku pozwalają połączyć techniczne i projektowe podejście z kwestiami przyrodniczymi, społecznym i ekonomicznymi, co pozwala na elastyczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
Duży nacisk w toku kształcenia położony jest na wykorzystanie nowoczesnych technik komputerowych.
Jedna ze specjalności pozwala uzyskać unikatowe kwalifikacje w zakresie pozyskiwania danych o przestrzeni morskiej i wykorzystywania tych danych w procesie planowania przestrzennego w strefach przybrzeżnych oraz w zrównoważonej eksploatacji zasobów morskich i przybrzeżnych.
Gospodarka przestrzenna - opinie
Studia na Gospodarce przestrzennej to dobry wybór dla osób zainteresowanych kształtowaniem przestrzeni miast, wsi, osiedli oraz krajobrazów otwartych w sposób funkcjonalny, zrównoważony i przyjazny dla wszystkich użytkowników.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik