Mechanika i budowa maszyn w Szczecinie
Mechanika i budowa maszyn – studia w Szczecinie
Studenci uczą się projektowania konstrukcji 3D w systemach CAD, wykonywania analiz wytrzymałościowych konstrukcji z użyciem technik komputerowych CAx – FEM, opracowywania technologii produkcji w systemach CAM.
Poznają zasady posługiwania się nowoczesnymi systemami pomiarowymi w zakresie geometrii, projektowania układów napędowych elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych, analizy ruchu komponentów maszyn (kinematyki).
Na Politechnice Morskiej podejmowane są zagadnienia umożliwiające bieżącą obsługę, zarządzanie oraz diagnozowanie urządzeń typowych dla siłowni okrętowej.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Morskiej jest kierunkiem mundurowym, absolwenci uzyskują dyplom oficera.
Mechanika i budowa maszyn - specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można specjalności:
- eksploatacja siłowni okrętowych
- diagnostyka i remonty maszyn i urządzeń okrętowych
- eksploatacja siłowni okrętowych i jachtów motorowych
- technika chłodnicza i klimatyzacyjna
- technologia i technika recyklingu
- diagnostyka i remonty siłowni wiatrowych.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalności:
- budowa i eksploatacja morskich systemów energetycznych.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów będą przykładowo: nauka o materiałach, mechanika, podstawy elektrotechniki i elektroniki, podstawy termodynamiki, techniki obliczeniowe, wytrzymałość materiałów, techniki wytwarzania, mechanika płynów, podstawy konstrukcji maszyn, spajanie i cięcie termiczne, współczesne materiały inżynierskie, komputerowe wspomaganie projektowania, podstawy konstrukcji maszyn, napędy elektryczne, metrologia, podstawy robotyki, podstawy technologii maszyn.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Szczecinie
Nabór odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów. Punktowana jest matematyka, język obcy, przedmiot wybrany przez kandydata. Uwzględniana jest także ocena z dyplomu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować w:
- firmach projektujących nowe maszyny, modernizujących już istniejące
- działach badawczo-rozwojowe oraz utrzymaniu ruchu
- firmach wytwarzających zarówno podzespoły jak i gotowe maszyny.
Zdobyte na studiach na Politechnice Morskiej kwalifikacje, po uzupełnieniu wymaganej praktyki na morzu, zostają potwierdzone dyplomem oficera mechanika wachtowego wydanym przez odpowiedni organ administracji morskiej, pozwalając na pracę w składzie członków załóg obiektów pływających jako oficer mechanik okrętowy.
Zarobki po Mechanice i budowie maszyn
Według danych jooble.pl przeciętne wynagrodzenie inżyniera mechanika wynosi ok. 11 000 zł brutto.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn w Szczecinie?
Studenci kierunku mają możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających posiadane umiejętności w modelowaniu 3D oraz programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie.
Mechanika i budowa maszyn na ZUT posiada prestiżowy Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE®Label (European Accredited Engineer).
Studenci mogą korzystać z hali technologicznej, wyposażonej w nowoczesne obrabiarki realizujące praktycznie wszystkie techniki produkcji oraz w bogato wyposażonych laboratoriów.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Ukończenie studiów na tym kierunku pozwala na uzyskanie praktycznych kwalifikacji, które można wykorzystywać w różnych obszarach gospodarki, od szeroko rozumianej gospodarki morskiej, poprzez energetykę, przemysł wydobywczy.
Potrzeba utrzymywania stanu technicznego urządzeń na właściwym poziomie, konieczność ich diagnozowania, naprawiania będzie zawsze aktualna - niezależnie od rozwoju autonomicznych jednostek transportowych, automatyzacji urządzeń energetycznych, czy też wdrażania technik komputerowych z zakresu sztucznej inteligencji.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. pm.szczecin.pl