Mechatronika w Lublinie
Mechatronika – studia w Lublinie
Mechatronika to interdyscyplinarne studia łączące wiedzę z wielu obszarów nauk technicznych. Studenci zdobywają teoretyczną wiedzę w zakresie mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki oraz sterowania. Poznają zagadnienia od strony praktycznej, wykorzystując swoje umiejętności przy projektowaniu i eksploatacji inteligentnych maszyn, pojazdów oraz specjalistycznych sprzętów.
Mechatronika realizowana jest w Lublinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechatronika – specjalności
Na studiach inżynierskich pierwszego stopnia można wybrać:
- automatyka i robotyka w procesach wytwarzania
- mechanika i eksploatacja maszyn
- mechanika w pojazdach i bezzałogowych statkach powietrznych.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- mechatronika samochodowa
- systemy mobilne w mechatronice.
Mechatronika – przedmioty na studiach
Program nauczania obejmuje m.in. takie przedmioty: podstawy metrologii, wybrane zagadnienia diagnostyki maszyn, wstęp do komputerowego projektowania maszyn, mechanika techniczna, nauka o materiałach, techniki wytwarzania i systemy montażu, wytrzymałość materiałów, metrologia wielkości geometrycznych, podstawy automatyki, podstawy elektroniki, podstawy konstrukcji maszyn, metrologia wielkości elektrycznych, podstawy automatyzacji, teoria i technika sterowania, napędy elektryczne, elementy teorii optymalizacji, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, instalacje elektryczne i układy zasilania, elementy systemów zapewniania jakości.
Czym zajmuje się mechatronik?
Mechatronik zajmuje się projektowaniem, montażem, diagnostyką i serwisowaniem systemów, które łączą w sobie elementy mechaniki, elektroniki, automatyki i informatyki. Praca mechatronika polega na integracji tych różnych dziedzin w celu stworzenia nowoczesnych urządzeń i systemów, które są nie tylko funkcjonalne, ale także inteligentne i zdolne do automatycznego wykonywania zadań.
Mechatronik programuje i konfiguruje systemy sterowania, przeprowadza testy diagnostyczne, opracowuje nowe rozwiązania technologiczne, pracuje nad prototypami i testuje nowe technologie.
Mechatronika – rekrutacja w Lublinie
Uczelnia publiczna przyjmuje kandydatów na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka. Zamiast przedmiotu do wyboru wskazać można ocenę na dyplomie zawodowym.
Nabór do uczelni niepublicznej odbywa się według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechatronikę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechatronika – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów to przykładowo:
- przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wyrobów i eksploatacją maszyn
- jednostki konstrukcyjno – technologiczne
- jednostki serwisowe
- jednostki prowadzące pomiary lub nadzory techniczne
- firmy handlowe.
Osoby, które ukończyły studia mechatroniczne mogą zajmować stanowiska konstruktora, technologa, projektanta systemów mechatronicznych, kontrolera, operatora specjalistycznych urządzeń, inżyniera utrzymania ruchu, inżyniera ds. automatyzacji i robotyki, pracownika w dziale badawczo- rozwojowym, operatora bezzałogowych statków powietrznych i wiele innych.
Czy warto studiować Mechatronikę?
Zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu na rynku pracy nie maleje. Absolwenci mogą liczyć na atrakcyjne zarobki.
Lubelskie uczelnie gwarantują ciekawe, praktyczne, inspirujące moduły kształcenia, możliwość indywidualnego rozwoju, nowoczesne metody nauczania, specjalistyczne laboratoria, współpracę z praktykami.
Mechatronika to z pewnością kierunek z przyszłością.
***
Może zainteresują Cię inne pokrewne kierunki studiów:
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki studiów technicznych
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. wsei.pl