Architektura w Lublinie
Architektura - studia
Architektura to studia dla artystów, osób z wyobraźnią przestrzenną, o umysłach otwartych na nowości, kreatywnych. Bardzo często projekt to efekt pracy wielu osób – umiejętność współpracy będzie przydatną cechą. Podobnie jak przejrzystość w komunikowaniu z klientami – uzgadnianie szczegółów finalnego projektu może wymagać kompetencji negocjacyjnych, a nawet stanowczości.
Architekci z jednej strony tworzą piękno. To, co widzimy jako efekt ich racy, podoba nam się lub nie. Jednak obok estetycznej strony projektu równie istotna jest funkcjonalność budynku oraz jego technologia wykonania. Studenci w trakcie nauki zapoznają się m.in. z przepisami techniczno-budowlanymi, nowoczesnymi materiałami i technologiami stosowanymi w budownictwie, technikami komputerowymi wspomagającymi projektowanie komfortowych i bezpiecznych budowli.
Studia architektoniczne w Lublinie są dwustopniowe, realizowane w trybie stacjonarnym. Absolwenci po ukończeniu 3,5-rocznego cyklu kształcenia uzyskują dyplom inżyniera i mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach II stopnia na tym samym kierunku.
Architektura - specjalizacje
Studia inżynierskie realizowane są bez podziału na specjalności.
Na studiach II stopnia można wybrać specjalność:
- diagnostyka i remonty obiektów (w języku angielskim).
Architektura - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów: techniki komputerowe, rysunek i malarstwo, projektowanie domów wielorodzinnych, historia urbanistyki, instalacje budowlane, projektowanie uniwersalne, historia architektury polskiej, ekonomika procesu inwestycyjnego, konstrukcje stalowe, konstrukcje drewniane, prawo budowlane, graficzne technik prezentacji, podstawy planowania przestrzennego, geometria wykreślna i inne.
Wiele zajęć ma charakter praktyczny – laboratoria, pracownie projektowe. Studenci w toku studiów wykonują własne prace – przed wami zatem długie godziny spędzone nad deską kreślarską i programem komputerowym.
Architektura - rekrutacja
Rekrutacja na studia I stopnia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz matematyki lub fizyki.
Kandydatów obowiązuje dodatkowo egzamin z rysunku, obejmujący dwie prace wykonane ołówkiem: z natury i z wyobraźni.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Architekturze
Architekci pracują w:
- pracowniach projektowych,
- jednostkach administracji państwowej i samorządowej,
- jednostkach doradztwa technicznego,
- pracowniach konserwatorskich,
- wydziałach architektury i urbanistyki instytucji samorządowych. Po uzyskaniu pełnych uprawnień zawodowych mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.
Ile zarabia architekt?
Architektura - opinie
Studia na wydziale architektury są trochę jak lot na Księżyc. Jedna strona naszego satelity mieni się w słońcu i rozbudza wyobraźnię. Druga ukrywa się w mroku, pozostając wielką niewiadomą. Myśl o pracy w tym zawodzie jest jak planowanie wizyty na tej ciemnej stronie. Tam na pewno coś jest, ale nie widać tego gołym okiem. Dopiero gdy się człowiek w te rejony dostanie, może ocenić, czy warto było lecieć taki kawał drogi. To studia bardzo ciekawe, rozwijające i twórcze. Praca po nich może być olbrzymią satysfakcją przy całkiem niezłym wynagrodzeniu. Żeby się jednak tak stało, absolwent musi się bardzo starać i wykazać wytrwałością.
To bardzo ciekawy kierunek, ale nie dla każdego…
źródło: mlodytechnik.pl
Czy warto studiować Architekturę?
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o studiach na architekturze, posłuchajcie, co o ich zaletach i wadach oraz trudach studiowania opowiada Piotr:
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych