Bezpieczeństwo wewnętrzne w Katowicach
Bezpieczeństwo wewnętrzne - studia
Studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne łączą zagadnienia z zakresu nauk prawnych, ekonomicznych, psychologicznych i kryminologicznych. Kształcenia przybliża kwestie dotyczące czynników kryminogennych, elementów penitencjarystyki, eksperymentów kryminalistycznych, analizy śledczej cyfrowych nośników danych, metod i taktyk przesłuchań świadka i są w znacznym wymiarze godzin realizowane w formie zajęć laboratoryjnych.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Bezpieczeństwo wewnętrzne - specjalności
Kandydaci mogą wybrać:
- resocjalizacja penitencjarna
- psychokryminalistyka
- kryminologia i kryminalistyka
- bezpieczeństwo i porządek publiczny
- bezpieczeństwo informacji
- detektywistyka
- policyjna
- ochrona osób i mienia
- administracja systemami bezpieczeństwa
- poszukiwania osób zaginionych
- policja w systemie bezpieczeństwa publicznego
- zarządzanie kryzysowe
Bezpieczeństwo wewnętrzne - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty, z jakimi można się zetknąć w trakcie nauki, to podstawy prawa karnego, podstawy prawa karnego procesowego, kryminologia, kryminalistyka, współczesne zagrożenia terroryzmem, psychologia kryminalistyczna, psychologia wyjaśnień i zeznań, taktyka przesłuchań, badania kryminalistyczne, służby specjalne, metody i strategie zapobiegania przestępczości, bezpieczeństwo informacji.
Bezpieczeństwo wewnętrzne - rekrutacja
Rekrutacja do niepublicznych uczelni odbywa się według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów do wyczerpania limitu miejsc.
Kandydaci na AWF przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z przedmiotów zdawanych w części pisemnej. Dodatkowo przystępują do egzaminu sprawdzającego sprawność fizyczną. Wymagane jest także zaświadczenie o stanie zdrowia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Bezpieczeństwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia związane z bezpieczeństwiem i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bezpieczeństwo wewnętrzne – praca po studiach
Absolwenci wybranych kierunków i różnorodnych specjalności mogą pracować przykładowo w:
- zespołach reagowania kryzysowego
- organizacjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego
- biurach detektywistycznych
- agencjach ochrony osób i mienia
- służbach mundurowych (takich jak: policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna czy Wojsko Polskie)
- administracji publicznej różnego szczebla (lokalnego, wojewódzkiego, państwowego), w komórkach zajmujących się bezpieczeństwem narodowym
- środkach masowego przekazu, w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego
- ośrodkach badawczych zajmujących się problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa (politycznego, militarnego, gospodarczego, kulturowego, informacyjnego, w tym teleinformatycznego).
Bezpieczeństwo wewnętrzne - opinie
Więcej o studiach:
Czy warto studiować Bezpieczeństwo wewnętrzne?
Rosnąca liczba nieznanych wcześniej zagrożeń, konieczność ich przewidywania i likwidowania skutków to wyzwania, przed którymi stają specjaliści z zakresu bezpieczeństwa.
Jesteś osobą, które lubi stawiać czoła nowym wyzwaniom? Lubisz sytuacje nieprzewidywalne? Umiesz niestandardowo rozwiązywać problemy? Posiadasz cechy przywódcze, zachowujesz zimną krew? To predyspozycje, które będą przydatne w przyszłej pracy w obszarze bezpieczeństwa.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa? Zobacz nasze propozycje:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Zobacz typy studiów społecznych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.