Biotechnologia w Gdańsku
Biotechnologia - studia
Biotechnologia znajduje zastosowanie w medycynie, ochronie roślin czy środowiska. Zajmuje się wykorzystywaniem procesów biologicznych na skalę przemysłową. Jest dziedziną interdyscyplinarną, bazującą na zasobach biologii, chemii, medycyny, farmacji, inżynierii biochemicznej.
Biotechnologia to studia idealne dla osób w typie naukowca, poszukiwaczy, odkrywców, kandydatów dociekliwych, jednocześnie cierpliwych.
Studenci poznają m.in. metody izolacji DNA, możliwości biologii molekularnej, laboratoryjne techniki mikrobiologiczne.
Biotechnologia - specjalności
Na kierunku Biotechnologia dostępnych jest kilka interesujących specjalności. Do wyboru są:
- biotechnologia molekularna
- biotechnologia leków
- technologia, biotechnologia i analiza żywności
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: mikrobiologia ogólna, wprowadzenie do współczesnej biotechnologii, chemia nieorganiczna, aparatura chemiczna i biotechnologiczna, analityka, mikrobiologia przemysłowa, podstawy inżynierii bioprocesowej, biochemia, biofizyka, metody badań strukturalnych, podstawy inżynierii genetycznej, bioreaktory, biotechnologia ogólna, instrumentalne metody badań struktur biomakromolekuł.
Biotechnologia to studia praktyczne. Wiele zajęć realizowanych jest w laboratoriach, studenci uczestniczą w badaniach naukowych.
Biotechnologia w Gdańsku – rekrutacja
Podstawą rekrutacji na Uniwersytet Gdański jest wynik uzyskany na maturze z języka obcego oraz dwóch przedmiotów wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka lub matematyka.
Na Politechnikę Gdańską punktowane są język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru fizyka, biologia lub chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci Biotechnologii mogą pracować przykładowo w:
- laboratoriach badawczo-rozwojowych
- przemyśle biotechnologicznym
- przemyśle spożywczym
- przemyśle farmaceutycznym
- instytutach naukowo-badawczych
- ośrodkach medycznych
- sektorze rozwoju produktów biotechnologicznych
- placówkach farmaceutycznych i diagnostycznych.
Biotechnologia - opinie
Więcej o studiach na Biotechnologii:
Zarobki po Biotechnologii
Mediana zarobków biotechnologa wynosi nieco ponad 4400 zł brutto. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby z kilkuletnim stażem.
Okazuje się, że większe zarobki w dziedzinie biotechnologii uzyskują kobiety.
Czy warto studiować Biotechnologię?
Jeśli interesujesz się naukami biologicznymi, chemią, inżynierią i masz zamiar poświęcić czas i wysiłek na rozwijanie się w tych dziedzinach, to studia z biotechnologii mogą być dla Ciebie odpowiednie. Biotechnologia wymaga zrozumienia i pracy z zaawansowanymi technologiami laboratoryjnymi i komputerowymi. Rozwijanie tych umiejętności może być korzystne niezależnie od tego, czy zostaniesz w przyszłości w branży biotechnologicznej, czy wybierzesz inną ścieżkę zawodową.
Biotechnolog powinien być świadomy kwestii etycznych związanych z inżynierią genetyczną oraz odpowiedzialny w stosowaniu technologii biologicznych.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze