Geodezja i kartografia w Szczecinie
Geodezja i kartografia – studia w Szczecinie
Studia pozwalają uzyskać szeroką wiedzę z zakresu pomiarów geodezyjnych. Wyposażają w umiejętności, jak mierzyć przestrzeń, opracowywać mapy, analizować dane geoprzestrzenne.
Podczas studiów słuchacze uczą się m.in. wytyczać w terenie budynek, dokonywać pomiaru działki, opracowywać Numeryczny Model Terenu przy pomocy drona. Poznają techniki skaningu laserowego, opracowań 3D. Zapoznają się z zastosowaniami danych geoprzestrzennych do uzyskiwania wielu praktycznych informacji, wykonują analizy w programach komputerowych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Geodezja i kartografia – specjalności
Studenci mogą wybrać:
- geoinformatyka
- hydrografia.
Geodezja i kartografia – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. przedmioty: geografia fizyczna i gospodarcza, podstawy geodezji, podstawy nawigacji, podstawy hydrografii, podstawy geologii i geofizyki, informatyka geodezyjno-kartograficzna, geodezyjna technika pomiarowa, rachunek wyrównawczy, geodezja wyższa i geodynamika, geodezyjne pomiary szczegółowe, systemy informacji przestrzennej, meteorologia i oceanografia, fotogrametria, skaning laserowy, geodezja satelitarna, teledetekcja, kataster i gospodarka nieruchomościami, geodezyjne programy użytkowe, gleboznawcza klasyfikacja gruntów, ochrona środowiska przyrodniczego, geowizualizacja.
Geodezja i kartografia – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci są przyjmowani na studia na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.
Dodatkowe punkty przyznawane są za maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak: chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geodezję i kartografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geodezja i kartografia – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- firmach geodezyjnych,
- firmach hydrograficznych,
- firmach geoinformatycznych,
- urzędach,
- biurach projektowych,
- instytucjach naukowo-badawczych.
Geodezja i kartografia – opinie
Geodeci, geoinformatycy i hydrografowie stoją w pierwszym szeregu zawodów używających najnowocześniejszych cyfrowych technologii dostępnych cywilom. Satelity, drony, lasery, superszybkie komputery, modelowanie 3D – to wszystko już elementy codzienności w pracy absolwentów geodezji i kartografii.
„Geodezja jest popularnym kierunkiem na wielu uczelniach, natomiast specjalizacja w pomiarach geodezyjnych morskich, które są integralną częścią specjalności hydrografia, jest czymś naprawdę wyjątkowym, a Politechnika Morska może się poszczycić wybitnymi specjalistami w tej dziedzinie.” – tak o swoich studiach mówi absolwent Aleksander Kulbacki.
Czy warto studiować Geodezję i kartografię?
Prognozy dla Geodezji i kartografii są bardzo dobre. Jest częścią 15. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji – Inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne. Dynamicznie rozwijająca się branża informatyczna i geoinformatyczna sprawia, że geodezja jest częścią usług przyszłości zidentyfikowanych w ramach regionalnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geodezja i planowanie przestrzenne
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. pm.szczecin.pl