Geografia w Szczecinie
Geografia – studia w Szczecinie
Studia na Geografii przybliżają wzajemne powiązania oraz zależności między człowiekiem a otaczającym środowiskiem przyrodniczym i społeczno-gospodarczym. Łączą teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych.
Studenci poznają metody i narzędzia gromadzenia i przetwarzania danych, ich obróbki statystycznej oraz prezentacji graficznej i kartograficznej (za pomocą map) z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych. Uczą się diagnozować aktualny stan środowiska przyrodniczego i społeczno-gospodarczego. Prowadzą badania laboratoryjne i terenowe.
Geografia realizowana jest w Szczecinie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Geografia – specjalności w Szczecinie
Studia pierwszego stopnia dostępne są w ramach specjalności:
- geoinformacja
- geomonitoring
- kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.
Na drugim stopniu realizowane są:
- geozagrożenia
- gospodarka przestrzenna
- marketing miejsc
- zintegrowane zarządzanie środowiskiem
- kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.
Geografia – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo: bazy danych przestrzennych, ćwiczenia terenowe z geografii przestrzennej Polski/hydrologii i meteorologii/geologii, geomorfologii i gleboznawstwa/geografii społeczno-gospodarczej/kartografii i topografii, ekologia krajobrazu, elementy fizyki i chemii Ziemi, geochemiczne i hydrochemiczne dokumentowanie stanu środowiska, geografia fizyczna Polski, geografia gospodarcza, geografia ludności i osadnictwa, geografia polityczna, geografia społeczna, geologia, geomarketing, geomorfologia, geostatystyka.
Oddzielną grupę stanowią przedmioty specjalnościowe.
Geografia – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów. Wybierają jeden z każdej grupy. Grupa I: geografia, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Grupa II: biologia, fizyka i astronomia / fizyka, geografia, informatyka, język obcy nowożytny. Grupa III: chemia, filozofia, historia, informatyka, język obcy nowożytny.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Geografia – praca po studiach
Absolwenci Geografii mogą pracować przykładowo w:
- urzędach administracji państwowej i samorządowej, w tym w urzędach miast, gmin, powiatów i województw (w wydziałach koordynacji, rozwoju i promocji, mienia komunalnego i inwestycji, gospodarki komunalnej),
- biurach planowania przestrzennego i pracowniach urbanistycznych,
- firmach doradczych w dziedzinie ochrony środowiska, prognoz hydrologicznych i meteorologicznych,
- centrach informacji geograficznej GIS, nawigacji satelitarnej GPS oraz kartografii i tworzenia map,
- małych oraz średnich przedsiębiorstwach, zwłaszcza branży turystycznej i związanych z wykorzystaniem zasobów naturalnych, gospodarką morską, ochroną brzegów oraz ich zagospodarowaniem.
Czy warto studiować Geografię w Szczecinie?
Studenci kierunku mają do dyspozycji doskonale wyposażone, nowoczesne laboratoria Geocentrum – Ośrodka Kompetencji Nauk o Ziemi i Środowisku, Miejską Stację Meteorologiczną, Stację Morską w Międzyzdrojach oraz jednostki pływające.
Atrakcyjność studiów zwiększa wiele zajęć realizowanych w terenie.
Geografia – opinie
Studia na Geografii są odpowiednie dla osób ciekawych świata, chcących zrozumieć wzajemne powiązania oraz zależności między człowiekiem a otaczającym środowiskiem przyrodniczym i społeczno-gospodarczym.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek geografia
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl