Inżynieria środowiska w Lublinie
Inżynieria środowiska – studia w Lublinie
Studia na inżynierii środowiska łączą wiedzę techniczną z zagadnieniami z zakresu nauk przyrodniczych, dotyczącymi procesów zachodzących w środowisku naturalnym. Studenci uczą się projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urządzeń i obiektów technicznych, przeprowadzania badań eksploatacyjnych, pomiarów diagnostycznych oraz kontroli jakości stosowanych technologii i urządzeń.
Inżynieria środowiska realizowana jest w Lublinie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się treści dotyczące rysunku technicznego i geometrii wykreślnej, technologii informacyjnej, geodezji i kartografii, gleboznawstwa, meteorologii i klimatologi, mikrobiologii środowiskowej, systemów informacji przestrzennej, ekologii, ochrony środowiska, hydrologii i hydrogeologii, mechaniki i wytrzymałości materiałów, ochrony powietrza, zarządzania środowiskiem, ekonomii, ekonomiki, mechaniki gruntów i geotechniki, gospodarki wodnej i ochrony wód, budownictwa i prawa budowlanego, zagospodarowania wód opadowych, degradacji i rekultywacji zbiorników wodnych, gospodarki odpadami, ochrony przed hałasem i wibracjami, oceny oddziaływania na środowisko, rekultywacji terenów zdegradowanych i wiele innych.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Osoba pracująca w tym zawodzie jest odpowiedzialna m.in. za racjonalne wykorzystywanie i ochronę zasobów wodnych, zaopatrzenie w wodę, usuwanie oraz oczyszczanie ścieków, gospodarkę odpadami, rekultywację terenów zdegradowanych, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, ochronę powietrza, itp.
Inżynieria środowiska – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są specjalności:
- ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja
- technologia wody i ścieków
- zaopatrzenie w wodę i usuwanie ścieków
- inżynieria odnawialnych źródeł energii
- urządzenia sanitarne.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Lublinie
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- biurach projektowych
- administracji
- nadzorze budowlanym
- fundacjach i organizacjach pozarządowych związanych z inżynierią środowiska
- instytucjach publicznych i prywatnych związanych z branżą sanitarną i energetyczną
- instytucja nadzoru i monitoringu
- placówkach naukowo-badawczych i w szkolnictwie.
Pracują jako projektanci, wykonawcy, audytorzy, doradcy czy eksploratorzy inwestycji z zakresu budownictwa, urządzeń oraz sieci i instalacji sanitarnych, gospodarki odpadami, kształtowania i rekultywacji środowiska.
Inżynieria środowiska – opinie
Po ukończeniu studiów jest możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych w zakresie projektowania i wykonawstwa w ograniczonym zakresie. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera absolwenci mogą ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska w Lublinie?
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Lublinie oferują kierunek inżynieria środowiska
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl