Turystyka i rekreacja w Szczecinie
foto: źródło
Turystyka - studia
Studenci kierunku poznają zasady funkcjonowania sektora turystyki i rekreacji, zarządzania przedsiębiorstwem turystycznym. Uczą się przygotowywać oferty turystyczne, opracowywać biznesplany różnorodnych przedsięwzięć, a także aktywizować sprzedaż usług turystycznych z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu.
Turystyka – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: metodyka aktywności fizycznej, obsługa ruchu turystycznego, organizacja ruchu turystycznego, e-technologie w turystyce i rekreacji, niekonwencjonalne formy turystyki i rekreacji, planowanie marketingowe w turystyce i rekreacji, survivalowe i niekonwencjonalne formy turystyki i rekreacji, terenoznawstwo i nawigacja w rekreacji, metodyka pracy event planera.
Turystyka – specjalizacje
Zależnie od własnych zainteresowań studenci mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- instruktor rekreacji ruchowej
- menedżer turystyki
- organizator turystyki i podróży
- organizator eventów sportowych i turystycznych
- hotelarstwo i gastronomia
- nowoczesny marketing i sprzedaż usług turystycznych
- turystyka międzynarodowa
- turystyka zdrowotna i dietetyka
Turystyka – rekrutacja
Kandydaci na USz wybierają trzy przedmioty po jednym z każdej z grup. Grupa I: geografia, historia, język polski, wiedza o społeczeństwie; grupa II: biologia, geografia, informatyka, matematyka, język obcy, matematyka; grupa III: chemia, filozofia, fizyka, informatyka, język obcy.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Turystykę i rekreację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia turystyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po turystyce
Absolwenci kierunku mogą pracować m.in. w:
- biurach podróży
- agencjach turystycznych
- firmach eventowych
- centrach konferencyjno-biznesowych
- hotelach
- ośrodkach wczasowych
- zakładach uzdrowiskowych
- ośrodkach spa&wellness
- fitness klubach
- urzędach miejskich
- wydziałach administracji odpowiedzialnych za turystykę
Zarobki po turystyce
Przeciętne wynagrodzenie pracownika biura podróży to blisko 4500 zł brutto. Osoby z dużym doświadczeniem uzyskują zarobki w granicy 6000 zł.
Duże znaczenie ma też lokalizacja biura – najwięcej zarobią osoby zatrudnione w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu.
Porównywalne wynagrodzenie otrzymać może pilot wycieczek, zdecydowanie wyższy poziom zarobku odnosi się choćby do pracy stewardessy.
Czy warto studiować turystykę?
Turystyka i rekreacja – opinie
Turystyka jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki w Polsce i na świecie. To generuje popyt na specjalistów z tej dziedziny, którzy oprócz wiedzy posiadają umiejętności organizatorskie, doskonale władają językami obcymi, wyróżniają inwencją, kreatywnością.
***
W ofercie uczelni wiele studiów związanych z turystyką dotyczy jej węższych specjalizacji. Warto zatem rozważyć przykładowo takie kierunki:
Przewodnictwo i pilotaż turystyczny
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Zarządzanie w turystyce i sporcie
Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana
Zobacz inne kierunki turystyczne
Dowiedz się więcej o studiach turystycznych