Geoinformatyka w Lublinie
Geoinformatyka - studia
Studenci Geoinformatyki uczą się przetwarzania i wizualizowania danych geoprzestrzennych, projektowania aplikacji webowych i mobilnych, opracowywania wyników uzyskiwanych ze skaningu laserowego, pomiarów terenowych, dronów, zdjęć lotniczych i satelitarnych. Poznają zasady projektowania baz danych, tworzenia innowacyjnych produktów geoinformatycznych.
Uczelnia posiada unikalną możliwość organizacji badawczych wypraw polarnych na stację na Spitsbergenie.
Studia trwają 3,5 roku, kończą się tytułem inżyniera.
Geoinformatyka - przedmioty na studiach
W programie znajdą się przykładowo takie przedmioty, jak podstawy programowania i algorytmizacji, analizy przestrzenne z wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej (GIS), przestrzeń geograficzna i jej funkcjonowanie, grafika komputerowa i przetwarzanie obrazów cyfrowych, bazy danych i zarządzanie informacją, technologie sieciowe, kursy programowania w językach Python, Java, JavaScript, C++, HTML, CSS, SQL, globalne systemy pozycjonowania, GIS mobilny i GPS w terenie, tworzenie i zarządzanie internetowymi serwisami mapowymi.
Czym zajmuje się geoinformatyk?
Geoinformatyk korzysta z różnorodnych narzędzi i technologii, takich jak systemy GPS, oprogramowanie GIS, analiza obrazów satelitarnych, programowanie komputerowe, statystyka i wiele innych, aby przetwarzać i wykorzystywać dane przestrzenne. Zajmuje się m.in. tworzeniem, zarządzaniem i analizą danych za pomocą specjalnych narzędzi informatycznych. GIS umożliwiają tworzenie map, przeprowadzanie analiz przestrzennych, modelowanie terenu. Przy użyciu technologii GPS i innych systemów nawigacyjnych geoinformatycy opracowują aplikacje i usługi do nawigacji, lokalizacji i zarządzania trasami. Pozyskiwane dane służą do monitorowania rolnictwa, oceny obszarów leśnych, zmian klimatycznych czy przewidywania i analizy zagrożeń naturalnych.
Geoinformatyka w Lublinie – rekrutacja
Kandydaci wybierają dwa przedmioty zdawane na maturze spośród: geografia, matematyka, informatyka, fizyka lub język obcy, przy czym jednym z nich musi być matematyka albo geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geoinformatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geoinformatyka - opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
Geoinformatyka – perspektywy pracy
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- firmach IT
- firmach zajmujących się rozwojem i dystrybucją programów komputerowych z dziedziny GIS
- firmach świadczących specjalistyczne usługi bazujące na zaawansowanych rozwiązaniach geoinformatycznych
- służbach mundurowych
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
- instytucjach związanych z tworzeniem, utrzymaniem i rozwijaniem infrastruktury informacji przestrzennej.
Czy warto studiować Geoinformatykę?
Geoinformatyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi sektora IT. Jej zasoby pozwalają na funkcjonowanie nowoczesnych urządzeń mobilnych, innowacyjne zarządzanie przemysłem energetycznym, transportem czy planowanie lokalizacji inwestycji.
Studia dostarczą umiejętności w zakresie pracy z technologią GIS, przetwarzania i analizy danych, tworzenia aplikacji geoprzestrzennych oraz interpretacji wyników. Te umiejętności są cenione na rynku pracy.
***
Może zainteresują Was inne kierunki łączące zagadnienia geografii, lokalizacji satelitarnej i informatyki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Poznaj inne kierunki geograficzno-przyrodnicze
Dowiedz się o studiach geograficzno-przyrodniczych