Chemia w Gdańsku
Chemia - studia
Jeśli nie przerażają cię probówki, pipety, cylindry i lejki oznacza to, że masz żyłkę eksperymentatora i studiowanie chemii, wiele godzin spędzanych w laboratorium to Twój żywioł. Zatem studia na jednym z kierunków chemicznym będą odpowiednim wyborem.
Do wyboru jest kilka kierunków. Można po nich uzyskać tytuł licencjata lub inżyniera.
Biznes chemiczny - to unikatowy kierunek inżyniersko-menedżerski
Chemia
Chemia budowlana
Technologia chemiczna
Chemia - przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie przedmioty: podstawy chemii, chemia nieorganiczna, chemia fizyczna, chemia analityczna, inżynieria chemiczna, chemia organiczna, polimery, fotochemia, podstawy technologii chemicznej, kinetyka i kataliza, modelowanie w chemii, projektowanie procesów technologicznych, chemia fizyczna roztworów, chemia środowiska, podstawy biochemii, metody badań strukturalnych.
Chemia - specjalności
Na kierunku Chemia na studiach pierwszego stopnia wybrać można:
- analityka i diagnostyka chemiczna
- chemia kosmetyków
- chemia biomedyczna
- chemia żywności
na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- analityka i diagnostyka chemiczna
- chemia biomedyczna
- chemia obliczeniowa
- chemia i technologia środowiska
- chemia biologiczna i medyczna
- chemia materiałów
Chemia - przedmioty na studiach
Chemia w Gdańsku – rekrutacja
Nabór na UG odbywa się na podstawie wyników maturalnych. Pod uwagę brana jest chemia, matematyka i język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia.
Na Politechnice Gdańskiej punktowana jest matematyka oraz język polski, język obcy i do wyboru fizyka lub chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia w Gdańsku – perspektywy pracy
Ukończenie konkretnych kierunków lub specjalności pozwala uzyskać kompetencje do pracy w określonych obszarach i dziedzinach. Absolwenci powyższych studiów mogą być zatrudniani w:
- przemyśle chemicznym
- firmach farmaceutycznych
- ochronie środowiska
- firmach związanych z geologią, meteorologią, oceanografią, metalurgią
- przemyśle środków czystości czy ochrony roślin
- przetwórstwie wybranych grup odpadów
- jednostkach badawczych
- przetwórstwie materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych, stosowanych w przemyśle budowlanym.
Chemia - opinie
Poznaj Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej:
Czy warto studiować Chemię?
Studiowanie Chemii pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat i procesy zachodzące w organizmach żywych i środowisku. Dzięki chemii możliwy jest rozwój w takich obszarach, jak farmacja, materiałoznawstwo, energetyka, ochrona środowiska i wiele innych.
Osoby z wykształceniem w chemii mają szansę wprowadzania innowacji i przyczyniania się do postępu technologicznego. Wybór tego kierunku będzie odpowiedni, jeśli jesteś zainteresowany naukami ścisłymi, lubisz rozwiązywać problemy i masz pasję do poznawania świata na poziomie mikroskopowym.
Zarobki po Chemii
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków chemików to nieco ponad 4000 netto. To oznacza, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia mniej, a druga połowa więcej od wskazanej kwoty. Statystycznie 25% chemików zarabia więcej niż 5000 zł netto.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe