Geologia w Gdańsku
Geologia – studia w Gdańsku
Studia na Geologii przygotowują nowocześnie wykształconą kadrę geologiczną, posiadającą kompetencje do wykonywania i nadzorowania prac i robót geologicznych, geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki strefy brzegowej morza.
Studenci Geologii zdobywają wiedzę pozwalającą rozumieć procesy geologiczne, biologiczne, chemiczne i fizyczne zachodzące w przyrodzie obecnie i w przeszłości. Uczą się samodzielnego pozyskiwania informacji niezbędnych do interpretacji przyczyn i skutków procesów geologicznych, analizy danych z wykorzystaniem metod matematycznych i statystycznych.
Geologia w Gdańsku realizowana jest na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata.
Geologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Geologii przewidziano m.in. przedmioty: geologia dynamiczna, chemia w naukach o Ziemi, geomorfologia, podstawy planisekcji i intersekcji, techniki komputerowe w geologii, wstęp do kartografii, paleontologia, mineralogia z elementami krystalografii, tektonika, sedymentologia, geologia osadów morskich, geofizyka, hydrogeologia, geochemia środowiska, GIS w geologii, petrografia, kartografia geologiczna, geologia historyczna i stratygrafia, geologia złóż, surowce mineralne mórz i oceanów, prawo geologiczne i górnicze, podstawy wiertnictwa, bezinwazyjne metody badań dna morskiego.
W toku studiów student odbywa praktykę zawodową w wybranej instytucji lub firmie geologicznej.
Geologia – rekrutacja na studia
Nabór w Gdańsku odbywa się na podstawie wyników maturalnych matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geologia – praca po studiach
Absolwenci Geologii mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach i firmach świadczących usługi geologiczne
- instytucjach naukowo-badawczych
- administracji państwowej i samorządowej, w tym wydziałach budownictwa, ekologii i ochrony środowiska, gospodarki zasobami środowiska
- firmach poszukiwawczych, określających położenie złóż.
Zarobki po Geologii
Analizując oferty pracy osób z wykształceniem geologicznym zarobki wahają się w przedziale od 4500 do 14 000 zł brutto zależnie od zakresu obowiązków i rodzaju umowy.
Czy warto studiować Geologię w Gdańsku?
Na studiach Gdańsku większy nacisk położony jest na zagadnienia związane z geologią i eksploracją dna morskiego, osadów tam się znajdujących.
Do dyspozycji studentów jest znakomicie wyposażona baza dydaktyczna - nowatorskie pracownie i laboratoria, dwie terenowe stacje badawcze, specjalistyczny statek naukowo-badawczy r/v Oceanograf.
Studenci uczestniczą w ćwiczeniach terenowych obejmujących interesujące stanowiska geologiczne w Górach Świętokrzyskich, Sudetach, Pojezierzu Kaszubskim i w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego.
Geologia – opinie
Geologia to dobry wybór dla osób, które lubią bezpośredni kontakt z przyrodą, preferują przebywanie w terenie, górach, pracę na świeżym powietrzu, chcą poznawać przeszłość naszej planety, interesują się skamieniałościami.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych