Inżynieria środowiska w Szczecinie
Inżynieria środowiska – studia w Szczecinie
Studenci kierunku poznają zasady działania instalacji i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacji i wielu innych. Zapoznają się z technologiami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Zdobywają wiedzę na temat wykorzystywania i projektowania konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii a także gospodarowania odpadami i osadami. Uczą się wykonywać świadectwa charakterystyki energetycznej.
Inżynieria środowiska realizowana jest w Szczecinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Inżynierowie środowiska zajmują się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych oraz wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia realizowane są m.in. przedmioty: prawo w inżynierii środowiska, techniki obliczeniowe, wycena kosztów inwestycyjnych, biologia i ekologia, geodezja, geologia, gospodarka wodna, hydrologia, materiałoznawstwo, materiały budowlane, mechanika i wytrzymałość materiałów, mechanika płynów, podstawy budownictwa, podstawy ochrony środowiska, podstawy termodynamiki technicznej, gospodarka odpadami, melioracje, instalacje wodno-kanalizacyjne i przeciwpożarowe, ogrzewnictwo, odnawialne i alternatywne źródła energii, podstawy chłodnictwa, podstawy technologii ścieków, wodociągi, urządzenia do uzdatniania wody, urządzenia do czyszczenia ścieków.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego, dowolnego przedmiotu (w tym matematyka lub język obcy na poziomie rozszerzonym). Uwzględniana jest także średnia arytmetyczna z wyników egzaminów zawodowych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować na stanowiskach:
- pracownik przedsiębiorstw komunalnych
- kierownik robót instalacyjnych
- pracownik nadzoru budowalnego
- projektant w biurach projektowych
- pracownik laboratoriów
- projektant w biurach projektowych
- administrator infrastruktury technicznej
- analityk procesu budowlanego.
Zatrudniani są przykładowo w:
- biurach projektowych
- przedsiębiorstwach wykonawczych, remontowych i eksploatacyjnych zajmujących się instalacjami i sieciami
- laboratoriach technologii wód, ścieków i odpadów
- przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i energetyki cieplnej
- jednostkach administracji państwowej i samorządowej.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Inżynieria środowiska w zakresie instalacji budowlanych i sieci sanitarnych jest nierozłącznie związana z budownictwem. Każdy obiekt budowlany, aby mógł dobrze spełniać swoje funkcje, musi być wyposażony w instalacje sanitarne. Stąd też zapotrzebowanie na inżynierów środowiska nie maleje.
Ukończenie kierunku umożliwia ubieganie się o uzyskanie uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Inżynieria środowiska – opinie
Kierunek jest odpowiedni dla osób o predyspozycjach technicznych. Kształcenie obejmuje wiele dziedzin takich jak inżynieria wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, odnawialne źródła energii, geotechnika i ochrona powietrza, co pozwala na wybór różnorodnych ścieżek kariery zawodowej.
Praca w branży związanej z inżynierią środowiska umożliwia realny wpływ na ochronę przyrody, zmniejszanie emisji zanieczyszczeń czy efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik