Ochrona środowiska w Lublinie
Ochrona środowiska - studia
Studia na Ochronie środowiska łączą wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych, nauk o środowisku oraz nauk technicznych, rolniczych i leśnych. Podejmują problematykę zmian zachodzących w przyrodzie oraz racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska.
Celem kształcenia jest przygotowanie specjalistów integrujących aspekty postępu technicznego z utrzymaniem standardów jakości środowiska oraz zachowaniem bioróżnorodności biologicznej i krajobrazowej.
Kierunek prowadzony jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
W Lublinie dostępnych jest kilka innych kierunków studiów powiązanych ściśle z ochroną środowiska. Warto wspomnieć choćby:
- Inżynieria środowiska
- Inżynieria ekologiczna
- Diagnostyka ekoprzestępczości
- Ekomiasto
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdują się m.in.: meteorologia i klimatologia, ochrona przyrody, grafika inżynierska, geologia, geomorfologia i gleboznawstwo, ekologia, architektura krajobrazu, prawo w ochronie środowiska, monitoring środowiska.
Ochrona środowiska – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów. Punktowany jest język polski oraz do wyboru biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ochronę środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ochronie środowiska
Studia przygotowują do zajmowania różnorodnych stanowisk m.in. w:
- instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem, za jego jakość i kontrolę jego stanu, (RDOŚ, WIOŚ, RZGW i inne)
- laboratoriach badawczych i kontrolnych
- firmach projektowych i konsultingowych
- przemyśle
- rolnictwie
- drobnej wytwórczości
- administracji (w tym w administracji rządowej
- samorządach terytorialnych
- dyrekcjach i zarządach obszarów chronionych itp.)
- organizacjach zajmujących się edukacją ekologiczną
Zarobki po Ochronie środowiska
Mediana wynagrodzenia specjalisty do spraw ochrony środowiska to ok. 5500 zł brutto.
Ze względu na różnorodne miejsca i formy zatrudnienia, stawka ta może się sporo różnić.
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Ukończenie studiów na tym kierunku pozwala uzyskać kompetencje niezbędne do podejmowania współczesnych wyzwań związanych z harmonijnym łączeniem postępu technologicznego i zapewnieniem równowagi w przyrodzie.
Absolwenci poznają procesy przyjazne środowisku oraz metody prowadzenia prac badawczych, laboratoryjnych czy projektowych. Uczą się zasad opracowywania raportów Ocen Oddziaływania Inwestycji na Środowisko oraz zastosowania systemów informacji przestrzennej w ochronie środowiska i planowaniu krajobrazu — w tym w zakresie tzw. audytu krajobrazowego.
Ochrona środowiska – opinie
Poznajcie Ochronę środowiska okiem studentów:
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Jakie uczelnie w Lublinie oferują kierunek ochrona środowiska
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl