Toruń - uczelnie, kierunki, studia
Uczelnie w Toruniu
Niewielki Toruń, kilka zaledwie szkół wyższych, w tym jedna tylko uczelnia publiczna. Jednak wybierać można kierunki kształcenia spośród wielu różnorodnych typów studiów.
W Toruniu studiować można kierunki humanistyczne, pedagogiczne, techniczne, ekonomiczne, prawnicze, sportowe, artystyczne. Toruń nie oferuje jedynie studiów medycznych. Collegium Medicum UMK, realizujące te kierunki, zlokalizowane jest w Bydgoszczy.
Poniżej zamieszczamy pełny wykaz uczelni oraz kierunków w Toruniu. Znajdziecie w nim dodatkowo informacje rekrutacyjne, szczegóły związane z naborem, a także opinie i komentarze studentów i przedstawicieli poszczególnych uczelni w Toruniu.
Lokalizacja
Kierunki w Toruniu
W ofercie uczelni w Toruniu dominują studia humanistyczne i społeczne. Do wyboru jest wiele filologii, kierunków pedagogicznych, ale również kilka propozycji studiów artystycznych i technicznych, informatycznych. Kandydaci na kierunki ekonomiczne oraz z obszaru zarządzania również znajdą coś dla siebie. W Toruniu można studiować Weterynarię – kierunek dostępny w wybranych tylko ośrodkach akademickich.
Zastanawiacie się, co studiować? Poznajcie tutejszą ofertę edukacyjną. Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich kierunków studiów w Toruniu. W ich opisach znajdziecie m.in. informacje na temat rekrutacji, perspektyw zawodowych czy kierunków pokrewnych.
Kierunki studiów wg typów kształcenia
Studia w Toruniu
Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy serię artykułów, zawierających treści pomocne na etapie przystępowania do matury, wyboru ścieżki kształcenia, procedur rekrutacyjnych i samych studiów. Dowiecie się z nich m.in. jakie są dostępne typy studiów i kierunki w Toruniu i regionie, jak walczyć ze stresem egzaminacyjnym, jakie są najpopularniejsze studia, jak wygląda życie studenckie i rynek pracy w Toruniu, ile naprawę kosztują studia. Poniższe treści będą przydatne, gdy będziecie decydować, które uczelnie w Toruniu wybrać.
Zaciekawiła Was oferta kształcenia w tym regionie? Wybierzcie studia w Toruniu.
Prawo w Toruniu
Psychologia w Toruniu
Administracja w Toruniu
Zarządzanie w Toruniu
Najpopularniejsze uczelnie w rekrutacji 2020_2021
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Studia logistyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Chemia w Toruniu
Studia psychologiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Biotechnologia w Toruniu
Jakie studia wybrać?
Ekonomia w Toruniu
Jak walczyć z maturalnym stresem? Wskazówki dla maturzystów
Studia teologiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Studia dziennikarskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia historyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia chemiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Studia artystyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia rolnicze i przyrodnicze w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Turystyka i rekreacja w Toruniu
Studia społeczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Matematyka w Toruniu
Studia prawnicze w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia medyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Pedagogika w Toruniu
Bezpieczeństwo w Toruniu
Progi punktowe na studia
Stypendia dla studentów
Dziennikarstwo w Toruniu
Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
Automatyka i robotyka w Toruniu
Filologia angielska i germańska w Toruniu
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Studia sportowe w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Życie studenckie w Toruniu
Studia matematyczne w Bydgoszczy, Toruniu i woj. kujawsko-pomorskim
Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
Informatyka w Toruniu
Politologia w Toruniu
Lingwistyka stosowana w Toruniu
Studia filologiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
Studia informatyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Weterynaria w Toruniu
Fizyka w Toruniu
Lokum dla studenta
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Studia ekonomiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Ile naprawdę kosztują studia?
Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty
Studia inżynierskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia geograficzne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Logistyka w Toruniu
Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Studia architektoniczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia pedagogiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Toruń - informacje ogólne
Dlaczego studiować w Toruniu?
Toruń to silny ośrodek akademicki oraz miejsce, gdzie można rozwinąć swoje zainteresowania kulturalne. Jest to mniejsze miasto, więc odpowiadać będzie osobom, które unikają wielkomiejskiego pośpiechu. Dodatkowo Toruń to jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce, na co wskazują badania opinii i raporty „Diagnozy Społecznej” oraz „Potrzeby i ocena jakości życia mieszkańców miasta Torunia”. Toruń zajął także 2 miejsce wśród 50 miast w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis.
Średniowieczna starówka wpisana na listę UNESCO, pierniki, Mikołaj Kopernik, planetarium, a także liczne parki, tereny nad Wisłą oraz okoliczne lasy, to wszystko wpływa na wyjątkową atmosferę studiowania.
Studenci chętnie odwiedzają liczne puby i kluby umiejscowione w średniowiecznych budynkach, dzięki czemu imprezy mają niepowtarzalny klimat.
Miasto posiada teatr, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, gdzie odbywają się koncerty gwiazd światowego formatu, kina, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, czyli miejsce gdzie organizowane są warsztaty i wystawy.
Toruń to ważny ośrodek akademicki w regionie. Największą toruńską uczelnią publiczną jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który posiada 17 wydziałów prowadzących studia i badania z dziedzin ścisłych, humanistycznych przyrodniczych i medycznych. Kierunki studiów kojarzone z Toruniem to m.in.: archeologia, prawo, matematyka, konserwacja i restauracja dzieł sztuki.
Inne uczelnie obecne w mieście to:
- Uniwersytet WSB Merito
- Akademia Kultury Społecznej i Medialnej
- Akademia Jagiellońska
Jak poruszać się po Toruniu?
W mieście przemieszczać można się tramwajami i autobusami. Komunikacja dociera do najważniejszych punktów miasta i w pobliże budynków akademickich. Linii tramwajowych jest 5, a autobusowych 38. Do tego dochodzą specjalne linie nocne.
Zobacz schemat komunikacji w Toruniu i rozkład jazdy poszczególnych linii.
Z imprezy można wrócić taksówką lub liniami nocnymi tramwajowymi lub autobusowymi. Uber nie jest jeszcze dostępny w Toruniu.
Gdzie zamieszkać w Toruniu podczas studiów?
W Toruniu akademikami dysponuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Istnieją dwa kampusy, są one położone na Bielanach (tzw. miasteczko akademickie) i drugi bliżej centrum. Miasteczko akademickie UMK składa się m.in. z akademików, hoteli asystenckich, przychodni, stołówki, sal sportowych, klubów studenckich i Biblioteki Głównej UMK. W pobliżu znajdują się budynki Wydziału Chemii, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Kampus położony w centrum składa się z sześciu akademików, a położenie w okolicy starówki sprawia, że blisko jest do klubów, restauracji i obiektów kultury. Oba kampusy są bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Zobacz akademiki i inne obiekty UMK na planie.
Swój hotel dla studentów posiada także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Położony jest on na obrzeżach miasta przy ul. Starotoruńskiej niedaleko siedziby uczelni.
Osoby, które nie chcą mieszkać w akademiku mogą znaleźć pokój lub mieszkanie do wynajęcia. Mieszkania w okolicach kampusów są chętnie wynajmowane studentom. Należy jednak pamiętać, że lokalizacja blisko kampusów jest droższa od tej nieco oddalonej.
Studia w Toruniu - bonus
Miasto Toruń funduje stypendium dla studentów rozpoczynających naukę oraz dla osób kontynuujących studia. Obecnie kwota stypendium to 400 zł. Warunki, które należy spełnić, aby otrzymać stypendium oraz wniosek można pobrać ze strony Urzędu Miasta Torunia. To kwota dodatkowa, niezależna od stypendiów przyznawanych przez toruńskie uczelnie.