Automatyka i robotyka w Szczecinie
Automatyka i robotyka - studia
Studenci szczecińskiej Automatyki i robotyki zdobywają wiedzę oraz umiejętności w zakresie projektowania i implementacji układów sterowania, wykonywania zaawansowanych pomiarów oraz przetwarzania, analizy i interpretacji danych. Uczą się dobierać komponenty układów automatycznego sterowania, w tym układów pomiarowych czy wykonawczych. Uzyskują kompetencje w obszarach nowoczesnych systemów sterowania, nadzorowania i diagnozowania procesów technologicznych, modelowania i identyfikacji parametrów obiektów technicznych.
Automatyka i robotyka – przedmioty na studiach
Studenci Automatyki i robotyki poznają takie zagadnienia jak algorytmy decyzyjne, metody sztucznej inteligencji, analiza sygnałów. Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in. analiza matematyczna, algebra, grafika inżynierska, informatyka i programowanie obiektowe, podstawy algorytmizacji i programowania, czujniki fotoniczne i systemy światłowodowe, elektronika analogowa i cyfrowa, instalacje elektryczne, maszyny i napędy elektryczne, metody numeryczne automatyki robotyki, mikrokontrolery i urządzenia wbudowane, przetwarzanie i analiza obrazów, sterowanie procesami dyskretnymi.
Automatyka i robotyka - specjalności
Studia pierwszego stopnia na Automatyce i robotyce trwają siedem semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Jest możliwość kontynuowania kształcenia na tym samym kierunku na magisterskich studiach drugiego stopnia. Dostępne są specjalności:
- bezpieczeństwo funkcjonalne systemów przemysłowych
- systemy sterowania procesami przemysłowymi.
Automatyka i robotyka w Szczecinie – rekrutacja
Punktowany jest język polski, język obcy, matematyka, przedmiot dodatkowy, a także średnia z wyników egzaminów zawodowych wpisanych na dyplomie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Automatykę i robotykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Automatyka i robotyka – praca po studiach
Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy w takich dziedzinach, jak elektronika i telekomunikacja, informatyka, inżynieria komputerowa, mechanika i technologia mechaniczna, chemia procesowa, zarządzanie i organizacja produkcji.
Są zatrudniani przykładowo jako:
- projektanci
- konstruktorzy
- specjaliści eksploatacji
- inżynierowie ruchu
- programiści robotów.
Automatyka i robotyka - opinie
Dowiedz się więcej o kierunku Automatyka i robotyka w Szczecinie:
Czy warto studiować Automatykę i robotykę?
Sztuczna inteligencja, inżyniera wiedzy wspiera, a niekiedy nawet wypiera działalność człowieka w coraz liczniejszych obszarach. Komputery sterują produkcją, wspomagają procesy podejmowania decyzji, wymagają jednak ciągle nadzoru automatyków i robotyków.
Robotyka to dziedzina, która znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych sektorach, w tym w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych, eksploracji kosmosu i wielu innych. Może to otworzyć przed Tobą szerokie spektrum możliwości zawodowych.
Zarobki robotyków
Średnie zarobki robotyków to około 8 tys. złotych brutto miesięcznie. Natomiast ponad 40 proc. bardziej doświadczonych przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie wyższe i zarabia ponad 10 tys. złotych. Programiści i projektanci systemów to prestiżowe stanowiska, które oferują jeszcze lepsze płace, jednak tylko najbardziej ambitni kandydaci z wysokimi kwalifikacjami mogą liczyć na zatrudnienie w tym sektorze.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Automatyka, cybernetyka i robotyka
Automatyka i sterowanie robotów
Robotyka i automatyzacja procesów
Automatyka i robotyka przemysłowa
Automatyka, robotyka i systemy sterowania
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych
Automatyka i robotyka stosowana
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych