Biotechnologia w Szczecinie
Biotechnologia - studia
Biotechnologia zajmuje się wykorzystaniem procesów biologicznych, organizmów żywych i ich składników na skalę przemysłową, w celach wytwarzania lub modyfikowania produktów lub procesów.
Studia obejmują wiedzę z zakresu modelowania genetycznego roślin i zwierząt, inżynierii komórkowej oraz szeregu klasycznych technik i procesów biotechnologicznych stosowanych w technologii żywności, ochronie środowiska.
Kierunek jest odpowiedni przede wszystkim dla osób cierpliwych, dokładnych, o zacięciu badawczym i predyspozycjach do pracy laboratoryjnej.
W Szczecinie można studiować Biotechnologię oraz - na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym - Biotechnologię medyczną.
Biotechnologia - specjalności
W tym ośrodku akademickim dostępne są następujące specjalności:
Biotechnologia, specjalności:
- bioinżynieria
- nanobioinżynieria
- biotechnology in animal production and environmental protection
- biotechnologia medyczna.
Nanoinżynieria to nowatorska specjalność, która łączy zagadnienia biotechnologii, nanotechnologii oraz umiejętność wykorzystania organizmów żywych i ich produktów w produkcji zwierzęcej i roślinnej, ochronie środowiska, przetwórstwie i produkcji żywności, wytwarzania nano- i biomateriałów oraz innych dziedzinach nauki i przemysłu.
Czym się zajmuje biotechnolog?
Biotechnolog to specjalista, który zajmuje się stosowaniem technologii biologicznych w różnych dziedzinach. Jego praca koncentruje się na wykorzystaniu organizmów, komórek, tkanek i materiałów biologicznych w celu rozwoju nowych produktów, procesów lub usług, które przynoszą korzyści dla ludzi, środowiska lub przemysłu.
Biotechnolodzy badają organizmy i ich funkcje w celu rozwoju nowych leków, terapii genowych, szczepionek i diagnostyki medycznej. Mogą również zajmować się badaniami nad chorobami genetycznymi i prowadzić prace nad terapiami opartymi na zaawansowanych technologiach biologicznych.
Biotechnolodzy prowadzą badania w laboratoriach, analizują dane i pracują nad opracowywaniem nowych technologii, które mogą prowadzić do rewolucyjnych odkryć naukowych.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty kierunkowe na Biotechnologii: biologia molekularna, biotechnologia w przemyśle spożywczym, biotechnologia w hodowli roślin, biotechnologia w hodowli zwierząt, biotechnologia w rozrodzie zwierząt, biotechnologia w ochronie środowiska, biotechnologia w produkcji biopolimerów, biotechnologia w przemyśle farmaceutycznym, enzymologia, hodowle tkankowe i komórkowe zwierząt, inżynieria bioreaktorów, inżynieria genetyczna, kultury in vitro roślin, metody inżynierii genetycznej roślin, metody inżynierii genetycznej zwierząt, mikrobiologia przemysłowa, podstawy biotechnologii, podstawy nanobiotechnologii, podstawy projektowania i rozwoju linii biotechnologicznych.
Biotechnologia w Szczecinie – rekrutacja
Rekrutacja do PUM obejmuje jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka lub matematyka.
Przyjęcia do ZUT odbywają się w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, biologia, chemia lub fizyka
Kandydaci na US przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z trzech przedmiotów wybranych spośród grup. Grupa pierwsza: chemia, biologia, język obcy lub matematyka; grupa druga: fizyka, geografia lub informatyka; grupa trzecia: język polski lub wos.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci znajdują zatrudnienie w:
- laboratoriach diagnostyki molekularnej
- przemyśle rolno-spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i medycznym
- jednostkach naukowo-badawczych
- przedsiębiorstwach wykorzystujących technologie inżynierii genetycznej
- instytucje zajmujące się ochroną środowiska.
Czy warto studiować Biotechnologię
Zarobki po Biotechnologii
Średnie miesięczne zarobki biotechnologa wynoszą ok. 4450 zł brutto, przy czym najlepiej zarabiający pracownicy mogą liczyć na pensję w wysokości nawet 6200 zł brutto. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, często z dodatkowymi benefitami pozapłacowymi.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek biotechnologia
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl