Geologia w Szczecinie
Geologia – studia w Szczecinie
Studenci Geologii uczą się wykonywać i nadzorować prace geologiczno-inżynierskie związane z rozpoznaniem warunków gruntowo-wodnych oraz zagrożeń geodynamicznych i ochroną brzegu morskiego, prace hydrogeologiczne związane z poszukiwaniem i eksploatacją wód podziemnych oraz z zakresu ochrony wód gruntowych, realizować prace geologiczno-poszukiwawcze, w szczególności kruszyw mineralnych i surowców ceramicznych.
Poznają zasady przeprowadzania prac laboratoryjnych dotyczących określenia właściwości fizycznych gruntów, analiz mikropaleontologicznych, paleobotanicznych.
Zapoznają się z metodami gromadzenia, przetwarzania i archiwizowania informacji geologicznych z zastosowaniem technik komputerowych wykorzystujących specjalistyczne oprogramowanie.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: mineralogia, geomorfologia, geologia fizyczna z elementami planisekcji, matematyka dla geologów, fizyka dla przyrodników, geoinformatyka, paleontologia, petrografia, podstawy ekologii, podstawy gleboznawstwa, geochemia, geologia dna mórz i oceanów, kartografia geologiczna, podstawy geochronologii i stratygrafii, podstawy hydrologii, podstawy oceanografii, sedymentologia, paleoklimatologia, geologia inżynierska, geologia złożowa, hydrogeologia.
Geologia – specjalności
Studia drugiego stopnia realizowane są w ramach specjalności:
- geologia morza
- geologia czwartorzędu.
Czym zajmuje się geolog?
Geolog to osoba, która odczytuje historię Ziemi zapisaną w minerałach i skałach oraz rezultatach różnych procesów. Zależnie od specjalizacji, do zadań geologa należeć może badanie składu chemicznego skał i minerałów, badanie struktury geologicznej naszej planety i procesów na niej zachodzących, takich jak takich jak erozja, osadzanie, tektonika płyt, wulkanizm czy metamorfizm.
Geologowie są zaangażowani w badania nad ochroną środowiska naturalnego oraz zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Pomagają w identyfikacji obszarów zagrożonych katastrofami naturalnymi oraz opracowują strategie ochrony i zrównoważonego rozwoju.
Prowadzą badania geologiczne dla potrzeb przemysłu wydobywczego, energetycznego, budowlanego oraz inżynierii środowiska. Pomagają w identyfikacji i ocenie zasobów naturalnych, planowaniu i monitorowaniu projektów inżynieryjnych oraz analizie wpływu działalności przemysłowej na środowisko naturalne.
Geologia – praca po studiach
Osoby, które ukończyły studia geologiczne mogą przykładowo pracować w:
- służbach geologicznych
- przedsiębiorstwach geologicznych i wiertniczych
- przedsiębiorstwach zajmujących się oceną warunków geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych dla potrzeb działalności gospodarczej
- laboratoriach badawczych
- instytucjach i przedsiębiorstwach, których działalność związana jest z poszukiwaniem i eksploatacją zasobów naturalnych
- biurach planistycznych i projektowych
- urzędach administracji rządowej i samorządowej np. wydziałach planowania przestrzennego lub ochrony środowiska.
Geologia – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci na Geologię przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z trzech przedmiotów. Wybierają jeden przedmiot z każdej grupy wskazanej przez uczelnię. Grupa I: chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, język polski, Grupa II: biologia, geografia, informatyka, matematyka, język obcy nowożytny, grupa III: filozofia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Czy warto studiować Geologię w Szczecinie?
Studia na Geologii to nie tylko teoria, ale też liczne zajęcia praktyczne, laboratoryjne czy terenowe. Do dyspozycji studentów jest m.in. Geocentrum – Ośrodek Kompetencji Nauk o Ziemi i Środowisku, laboratorium wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, Muzeum Geologiczne.
Organizowane są wyjazdy w Tatry, Sudety, do Morskiej Stacji Brzegowej w Międzyzdrojach, zajęcia odbywają się na statku naukowo-badawczym SNB-US-1.
Studia w Szczecinie wyróżnia unikatowa oferta specjalistycznych przedmiotów warsztatowych, m.in. warsztaty georadarowe, geofizyczne, geotechniczne, hydrochemiczne, dendrochronologiczne oraz z mikropaleontologii morskiej, które zapewniają opanowanie najbardziej nowoczesnych metod badań geologicznych.
Zarobki geologa
Analizując oferty pracy osób z wykształceniem geologicznym zarobki wahają się w przedziale od 4500 do 14 000 zł brutto zależnie od zakresu obowiązków i rodzaju umowy.
Geologia – opinie
Osoba z dyplomem ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia na kierunku geologia może ubiegać się o uzyskanie uprawnień w zawodzie geolog (po zdaniu egzaminu państwowego).
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Jakie uczelnie w Szczecinie oferują kierunek geologia
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl