Gospodarka przestrzenna w Szczecinie

Gospodarka przestrzenna – studia w Szczecinie
Studia na Gospodarce przestrzennej przygotowują specjalistów w zakresie planowania i zarządzania przestrzenią. Studenci uczą się konstruowania lokalnych strategii rozwoju, wykonywania opracowań ekofizjograficznych, inwentaryzacji urbanistycznych i środowiskowych, dokumentacji oceniającej wpływ inwestycji na środowisko, obsługi oprogramowania GIS i CAD.
Poznają zasady opracowywania studiów i analiz z zakresu zagospodarowania przestrzennego, organizowania efektywnej współpracy międzyregionalnej i zagranicznej.
Gospodarka przestrzenna realizowana jest w Szczecinie na poziomie pierwszego stopnia.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Na kierunku można wybrać specjalności:
- analityk danych przestrzennych
- koordynator lokalnych projektów inwestycyjnych.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie nauczania zaplanowano przykładowo: geografia gospodarcza, ochrona i kształtowanie środowiska, podstawy urbanistyki, polityka społeczno-gospodarcza, podstawy gospodarki przestrzennej, geografia ludności, prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej, systemy informacji geograficznej, ekonomika miast i regionów, metody analizy przestrzennej, planowanie przestrzenne, fizjografia planistyczna, inwentaryzacja urbanistyczna, podstawy teledetekcji, strategia rozwoju obszaru, projektowanie urbanistyczne, gospodarka finansowa w jednostkach samorządu terytorialnego, waloryzacja środowiska przyrodniczego, gospodarka przestrzenna w strefie nadmorskiej a także przedmioty specjalnościowe.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci wskazują jeden przedmiot zdawany na maturze, wybrany z poszczególnych grup.
Grupa I: geografia, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie
Grupa II: biologia, geografia, historia, informatyka, język obcy nowożytny
Grupa III: chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, język obcy nowożytny
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci pracują przykładowo w:
- Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,
- biurach planowania przestrzennego jednostek samorządowych
- firmach projektowych i konsultingowych zajmujących się przygotowaniem i prowadzeniem inwestycji
- biurach nieruchomości
- firmach geodezyjno-kartograficznych
- agencjach i fundacjach rozwoju regionalnego
- organizacjach pozarządowych, ruchach miejskich.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną
Program kształcenia na kierunku Gospodarka przestrzenna został opracowany we współpracy z Regionalnym Biurem Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędem Miasta Szczecin, Stowarzyszeniem Rozwoju Gospodarczego Gmin oraz Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji.
Studia na Gospodarce przestrzennej to świetny wybór dla osób, które chcą planować przyszłość miast i terenów. Absolwenci w przyszłej pracy będą mieć wpływ na funkcjonalność i wygląd miast, wezmą udział w tworzeniu strategii rozwoju terenów, co może być satysfakcjonujące.
Gospodarka przestrzenna – opinie
Gospodarkę przestrzenną wybierają kandydaci zainteresowani geografią, urbanistyką ekologią, którzy chcieliby mieć realny wpływ na rozwój miast, regionów, przekształcanie zdegradowanych terenów w nowoczesne przestrzenie, tworzeniem przestrzeni z wykorzystaniem nowoczesnych, ekologicznych technologii.
Studia pozwalają uzyskać praktyczne umiejętności takie, jak obsługa narzędzi GIS, tworzenie analiz przestrzennych i strategii rozwoju terenów, znajomość przepisów prawa dotyczących planowania przestrzennego.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik