Socjologia w Lublinie
Socjologia – studia w Lublinie
Studenci Socjologii uczą się konstruować narzędzia badawcze i przeprowadzać badania społeczne. Poznają metody ilościowych i jakościowych badań społecznych, specjalistyczne programy do statystycznej analizy danych.
Mają możliwość rozwinięcia takich umiejętności osobistych i interpersonalnych, jak: komunikatywność i umiejętność pracy w grupie, kreatywność i innowacyjność, dobra organizacja pracy, podejście projektowe, myślenie i działania włączające i prospołeczne, umiejętność wystąpień publicznych, dbałość o dobrą atmosferę i komunikację w zespole, pozytywne nastawienie do ludzi, asertywność, argumentowanie i zdolności perswazyjne.
Socjologia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Socjologia – specjalności
Na lubelskiej Socjologii można wybrać przykładowo:
- socjokryminologia
- socjologia zdrowego stylu życia
- socjologia migracji z wykorzystaniem narzędzi socjoinformatycznych
- doradztwo zawodowe
- zarządzanie zasobami ludzkimi.
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- innowacja i projektowanie społeczne
- socjoterapia i coaching.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: wstęp do socjologii, historia myśli socjologicznej, mikrostruktury społeczne, współczesne teorie socjologiczne, podstawy badań społecznych, metody i techniki badań socjologicznych, metody statystyczne w socjologii, badania ilościowe, badania jakościowe, komputerowa analiza danych ilościowych, demografia, antropologia kulturowa, filozofia społeczna, psychologia społeczna.
Czym zajmuje się socjolog?
Dowiedz się więcej na ten temat w krótkim filmie:
Socjologia – rekrutacja w Lublinie
Uczelnie publiczne przyjmują kandydatów na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów. Uwzględniane są: język polski, filozofia, matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, chemia, biologia, historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Przykładowe miejsca pracy po studiach socjologicznych:
- ośrodki badania opinii publicznej i firmy badające rynek lub własna firma badawcza
- administracja rządowa i samorządowa
- korporacje biznesowe i medialne
- firmy zajmujące się budowaniem wizerunku, badaniami marketingowymi, ewaluacją, zarządzaniem zasobami ludzkimi (human resources)
- dynamicznie rozwijający się sektor pozarządowy (fundacje, stowarzyszenia)
- instytucje zajmujące się edukacją, kulturą czy ochroną zdrowia.
Ukończenie Socjologii pozwala na podjęcie pracy w zawodzie badacza opinii publicznej, specjalisty ds. komunikacji, specjalisty ds. public relations, doradcy personalnego, specjalisty ds. zasobów ludzkich (HR), doradcy ds. reklamy, mediatora, negocjatora, badacza – naukowca, redaktora, copywritera, specjalisty w systemie służb publicznych.
Czy warto studiować Socjologię?
Bez socjologii trudno zrozumieć współczesną gospodarkę, kulturę, politykę, edukację, media czy rozwój technologii. Dzięki socjologii łatwiej zinterpretować codzienne zachowania ludzi.
Socjologia – opinie
Kierunek jest odpowiedni dla osób zainteresowanych światem, ludźmi, lubisz kontakt z drugim człowiekiem, wszelkimi relacjami zachodzącymi pomiędzy jednostkami i grupami lokalnie i globalnie, wyjaśnianiem zjawisk i procesów społecznych.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik