Energetyka w Szczecinie
Energetyka - studia
Odnawialne źródła energii, ekoenergetyka to pojęcia, które obecnie zdominowały jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Energetyka potrzebuje doskonale wykształconych specjalistów, znających nowoczesne technologie produkcji, przechowywania i przesyłu energii.
Studia w zakresie energetyki dostępne są w Szczecinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia i kończą się odpowiednio tytułem inżyniera i magistra inżyniera.
Dostępne są studia pierwszego stopnia, kończące się tytułem inżyniera. Absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Oferowane kierunki: Energetyka oraz Odnawialne źródła energii.
Energetyka - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: mechanika, mechanika płynów, podstawy fizyki, nauka o materiałach, podstawy termodynamiki, audyting energetyczny, certyfikacja energetyczna, chłodnictwo, cieplne maszyny tłokowe, ciepłownictwo, dynamika maszyn energetycznych, eksploatacja instalacji energetycznych, energetyczne wykorzystanie odpadów, energia odpadowa, gospodarka odpadami, magazynowanie energii, maszyny elektryczne, miernictwo cieplne, odnawialne źródła energii.
Energetyka - specjalności
Na Energetyce wybrać można specjalności:
- efektywność energetyczna
- energetyka konwencjonalna
- energetyka odnawialnych źródeł energii.
Energetyka – rekrutacja
Kandydaci na studia przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym. Punktowane są przedmioty cztery przedmioty: język polski, język obcy, do wyboru: matematyka, biologia, chemia lub fizyka oraz jeden dowolnie wybrany przedmiot.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z energetyką możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Energetyka w Szczecinie - praca
Absolwenci Energetyki to wysokiej klasy specjaliści, których kompetencje znajdują zastosowanie przykładowo w:
- elektrowniach
- elektrociepłowniach
- zakładach ciepłowniczych (np. SEC, WPEC itp.)
- zakładach przemysłowych w działach energetycznych i mechanicznych,
- przy projektowaniu i eksploatacji siłowni wykorzystujących odnawialne i niekonwencjonalne źródła energii
- auditingu energetycznym.
Energetyka w Szczecinie - opinie
Czy warto studiować Energetykę?
Studenci Energetyki poznają zasady zarządzania energią, w tym planowanie, kontrolę, optymalizację i analizę efektywności systemów energetycznych. Zagadnienia obejmują zarządzanie sieciami energetycznymi, prognozowanie zapotrzebowania na energię, zarządzanie ryzykiem oraz politykę energetyczną. Uzyskanie wykształcenia w tej dziedzinie daje możliwość wpływania na politykę energetyczną, rozwój infrastruktury, optymalizację systemów energetycznych i wdrażanie rozwiązań mających pozytywny wpływ na społeczeństwo.
Zarobki po Energetyce
Według statystyk 25% przedstawicieli tej branży zarabia ponad 6500 zł.
Mediana wynagrodzeń energetyków to nieco ponad 5000 zł netto.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Energetyka odnawialna i zarządzanie energią
Technologie energetyki odnawialnej
Mechanika i budowa maszyn energetycznych
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Poznaj inne kierunki techniczne
Przeczytaj o studiach inżynierskich i technicznych