Kryminologia w Lublinie
Kryminologia - studia
Studenci Kryminologii uczą się analizować zjawiska społeczne, procesy przestępcze, identyfikować współczesne zagrożenia, podejmować działań prewencyjne, interwencyjne, dochodzeniowe. Poznają metody wparcia osób pokrzywdzonych, sposoby poprawy społecznego bezpieczeństwa.
Wybór specjalności determinuje praktyki, które obowiązują studentów. Odbywają się one odpowiednio w m.in. w służbach mundurowych, prywatnych agencjach detektywistycznych i ochrony, laboratoriach kryminalistycznych, przy wyborze drugiej specjalności – np. w organach wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, instytucjach pozarządowych, instytucjach zajmujących się pomiarem zjawisk przestępczych i praktycznym zapobieganiu przestępczości, fundacjach specjalizujących się pomocy ofiarom przestępstw.
Kryminologia - specjalności
W Lublinie w zakresie kryminologii dostępne są specjalności:
- analityka kryminalistyczna
- prewencja zachowań przestępczych.
Czym się zajmuje kryminolog?
Do kluczowych zadań kryminologów należy badanie kategorii przestępczości, prowadzenie badań nad środowiskami przestępczymi, analiza patologii społecznych, analiza systemów prawnych państwa, tworzenie programów resocjalizacji, ścisła współpraca z organami ścigania.
Kryminologia - przedmioty na studiach
W programie studiów na Kryminologii znajdą się m.in. takie przedmioty jak historia przestępczości, współczesne teorie kryminologiczne, biologiczne podstawy zachowań, przestępczość w literaturze, sztuce i filmie, terroryzm i konflikty zbrojne, przestępczość gospodarcza, statystyka kryminalistyczna, metody badań w kryminologii, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, przestępczość zorganizowana, metody pracy technika kryminalistycznego, profilaktyka patologii społecznych i wiele innych.
Kryminologia w Lublinie – rekrutacja
Podczas rekrutacji na KUL punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: wiedza o społeczeństwie, historia, matematyka, informatyka, filozofia, geografia, biologia, chemia lub fizyka.
Kandydaci na studia w UMCS wybierają dwa przedmioty maturalne spośród: geografia, historia, język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, włoski), język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, fizyka/fizyka i astronomia, chemia, biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia - opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Kryminologii w jeden z lubelskich uczelni:
Kryminologia - praca po studiach
Absolwenci pracują przykładowo w:
- organach wymiaru sprawiedliwości
- kurateli sądowej
- administracji
- instytucjach pozarządowych (np. udzielających pomocy skazanym po odbyciu kary)
- służbach mundurowych
- firmach detektywistycznych
- instytucjach szkoleniowych
- organizacjach społeczno-wychowawczych
Czy warto studiować Kryminologię?
Studiowanie kryminologii może wpłynąć na rozwój umiejętności analizy, logicznego myślenia, pracy z danymi i rozwiązywania problemów. Może to również pomóc w rozwinięciu empatii i zrozumienia różnych perspektyw.
To dobry wybór, jeśli jesteś zainteresowany badaniem przestępczości, działaniem w służbie społecznej i systemie sprawiedliwości oraz rozwijaniem różnorodnych umiejętności społecznych i analitycznych.
Zarobki po Kryminologii
Wysokość wynagrodzenia zależy choćby od doświadczenia oraz posiadanego tytułu lub stopnia naukowego.
Średnie zarobki kryminologów w Polsce to ok. 5000 złotych brutto miesięcznie, a najczęściej wskazywane widełki zarobków to 4000-6000 złotych brutto.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych