Ochrona środowiska w Szczecinie
Ochrona środowiska - studia
Studenci kierunku zdobywają wiedzę na temat procesów zachodzących w środowisku. Poznają metody racjonalnego gospodarowania jego zasobami, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Uzyskują umiejętności w zakresie inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczych, przygotowywania raportów oddziaływania na środowisko, prac pomiarowych i analitycznych czy monitorowania środowisk.
Ochrona środowiska prowadzona jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera oraz magistra.
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie kursy: fizjologia, roślin, genetyka, mikrobiologia, ekologia wód, geomorfologia, monitoring jakości powietrza, teledetekcja i GIS, systemy zarządzania środowiskiem i monitoring, zagrożenia cywilizacyjne dla środowiska i zrównoważony rozwój, urządzenia ochrony atmosfery, technologie oczyszczania i uzdatniania wód, gospodarka leśna, zagrożenia i ochrona lasu, użytki zielone w kształtowaniu i ochronie środowiska, ochrona i rekultywacja gleb, renaturyzacja wód.
Ochrona środowiska – specjalności
Na studiach drugiego stopnia do wyboru są:
- ocena stanu i zagrożeń środowiska
- rekultywacja i zagospodarowanie gruntów
Ochrona środowiska – rekrutacja
Kandydatów obowiązuje konkurs świadectw uwzględniający takie przedmioty maturalne jak język polski, język obcy, biologia lub matematyka oraz inny przedmiot wskazany przez maturzystę.
Przy braku oceny z biologii lub matematyki uwzględnione będą oceny z przedmiotów: język polski, język obcy i inny przedmiot wskazany przez maturzystę (odnotowany na świadectwie maturalnym).
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z ochroną środowiska możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ochronie środowiska
Absolwenci mogą być zatrudniani przykładowo w:
- organizacjach ekologicznych i ochrony konsumenta
- parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody
- stacjach kwarantanny i ochrony roślin oraz ochrony wód
- towarzystwach przyrodniczych i przyjaciół zwierząt
- w sektorze publicznym w organach ochrony środowiska wydających decyzje administracyjne dotyczących korzystania ze środowiska oraz kontrolujących prawidłowość ich wykonywania, jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
- firmach i instytucjach zajmujących się kształtowaniem terenu i kartografią, analizą środowiskową, jak np. Państwowy Instytut Geologiczny, Zakład Usług Komunalnych
- laboratoriach, np. w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, Sanepidzie
- ośrodkach edukacyjnych po spełnieniu dodatkowych wymagań określonych odrębnymi przepisami
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Studenci mają możliwość odbycia bezpłatnych szkoleń mających charakter warsztatów, które obejmują zagadnienia oceny środowisk: monitoringu i oceny siedlisk przyrodniczych Natura 2000 według metodyki GIOŚ, metod bioindykacji środowiska przy uwzględnieniu aktów prawnych (Makrofitowy Indeks Rzeczny i Makrofitowy Indeks Stanu Rzecznego), klasyfikacji gleb i oceny ich wartości.
Absolwenci kierunku uzyskują rozeznanie w przepisach prawnych oraz uwarunkowaniach ekonomicznych związanych z ochroną środowiska.
Potrafią efektywnie przeciwdziałać skutkom degradacji środowiska przyrodniczego.
Zarobki po ochronie środowiska
Mediana zarobków specjalisty ds. ochrony środowiska to prawie 5000 zł.
Konkretne wynagrodzenia zależą od miejsca pracy, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia.
Ochrona środowiska – opinie
Świat potrzebuje nowoczesnych inżynierów, gotowych podjąć wyzwania współczesności.
Studia na ochronie środowiska są odpowiednie dla miłośników przyrody, osób, które swoje życie zawodowe chcą związać z działalnością na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, podejmować decyzje realnie przekładające się na powstrzymywanie dalszej jego degradacji.
***
Dostępnych jest wiele innych kierunków, ściśle związanych z tematyką ochrony środowiska. Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych