Finanse i rachunkowość w Lublinie
Finanse i rachunkowość – studia w Lublinie
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, funkcjonowania instytucji finansowych i banków. Poznają zasady zarządzania finansami przedsiębiorstw, analizowania podstawowych zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowej różnych jednostek gospodarczych.
Uczą się planować przychody, kontrolować koszty przedsiębiorstwa i dbać o jego płynność finansową. Zdobywają kompetencje do efektywnego, nieszablonowego rozwiązywania problemów zarówno z zakresu rachunkowości, finansów jak i wynikających ze współpracy z ludźmi w zespole.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł licencjata i magistra.
Finanse i rachunkowość – przedmioty na studiach
W programie kształcenia czekają na studentów przedmioty: matematyka dla ekonomistów, informatyka dla ekonomistów, mikroekonomia, podstawy rachunkowości, rachunkowość finansowa, rynki finansowe, bankowość i usługi finansowe, ekonometria, rachunkowość zarządcza, finanse publiczne, podatki w Polsce, ubezpieczenia społeczne i gospodarcze, finanse przedsiębiorstw, finanse samorządu terytorialnego, analiza finansowa, symulacje biznesowe.
Finanse i rachunkowość – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- podatki i rachunkowość w małym i średnim przedsiębiorstwie
- rachunkowość i sprawozdawczość
- analityk finansowy
- finansowe wsparcie biznesu
- zarządzanie podatkami
- rachunkowość i finanse podmiotów gospodarczych
- analiza danych, big data i data science w finansach.
Dla studentów drugiego stopnia przewidziano ścieżki kształcenia:
- doradztwo podatkowe
- controlling i rewizja finansowa
- finanse zrównoważone
- fintech.
Finanse i rachunkowość – rekrutacja w Lublinie
Kandydaci na UMCS przyjmowani są w oparciu o wynik maturalne z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: historia, geografia, język polski, wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia, fizyka, chemia, biologia.
Nabór na Politechnikę Lubelską obejmuje przedmioty: język obcy, język polski, do wyboru: matematyka, geografia, informatyka, wos.
Uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń lub na podstawie wskazanych przedmiotów maturalnych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Finanse i rachunkowość możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Finanse i rachunkowość – praca po studiach
Ukończenie studiów na kierunku Finanse i rachunkowość w określonej specjalności daje możliwość aktywności zawodowej w wielu obszarach związanych z finansami. Absolwenci mogą przykładowo znaleźć zatrudnienie w:
- biurach rachunkowych
- bankach
- funduszach inwestycyjnych
- instytucjach publicznych
- firmach zajmujących się audytem finansowym
- firmach doradztwa podatkowego
- działach finansowych przedsiębiorstw
- administracji skarbowej
- fintechach
- firmach ubezpieczeniowych.
Czy warto studiować Finanse i rachunkowość?
Funkcjonowanie każdej organizacji gospodarczej możliwe jest dzięki skutecznemu zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Skomplikowany system podatkowy rodzi wiele trudności. Zatem zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest niekwestionowane, nie ma charakteru koniunkturalnego, jest trwałe. Praca w szeroko pojętych finansach uchodzi za dobrze płatną.
Studia z zakresu finansów i rachunkowości nie tylko rozwijają umiejętności analityczne, logiczne myślenie oraz umiejętności komunikacyjne, ale także stanowią doskonałą okazję do nauki pracy w zespole oraz rozwijania umiejętności przywódczych.
Finanse i rachunkowość – opinie
„Zawsze lubiłam matematykę, liczby mnie nie przerażały, co w połączeniu z moim zmysłem analitycznym spowodowało, że wybór studiów finansowych był naturalną konsekwencją. Nie żałuję tej ścieżki kształcenia. Zdobyłam kwalifikacje, które następnie poszerzyłam o dodatkowe certyfikaty i uprawnienia, umożliwiające atrakcyjne zatrudnienie w obszarze doradztwa podatkowego. To bardzo dynamiczna dziedzina, ze względu na częste zmiany przepisów, konieczne jest więc stałe aktualizowanie posiadanej wiedzy, co z kolei daje dużo satysfakcji i poczucie, że nie stoję w miejscu, ale stale się rozwijam i uczę nowych rzeczy”. Małgorzata, doradca podatkowy
Zarobki po finansach
Na podstawie badań losów absolwentów pierwszą dziesiątkę najlepiej opłacanych kierunków studiów otwierają Finanse i rachunkowość. Zarobki absolwentów tych studiów wahają się od 5500 zł brutto do 10500 zł brutto.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Finanse i rachunkowość w biznesie
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.