Geoinformatyka w Szczecinie
Geoinformatyka - studia
Geoinformatyka to odpowiedni wybór dla absolwentów takich studiów, które pozwoliły uzyskać już pewną wiedzę z zakresu geodezji, geodezji, geoinformacji. Jednocześnie osób o zainteresowaniach informatycznych, predyspozycjach w zakresie programowania, wykorzystania nowoczesnych technologii.
Wiedza i kwalifikacje geoinformatyczne znajdują zastosowanie m.in. w geodezji, architekturze, budownictwie, modelowaniu 3D, modelowaniu informacji o budynkach, urbanistyce, planowaniu przestrzennym, a także przy wykonywaniu nieinwazyjnych badań archeologicznych.
Studenci kierunku zapoznają się z nowoczesnymi technikami pomiarowymi, takimi jak teledetekcja, fotogrametria. Nieobce im będą pojęcia branżowe jak kartografia multimedialna, fuzja geodanych czy technologia VR. Rozwijane będą także umiejętności programowania aplikacji internetowych, tworzenia wizualizacji cyfrowych hydro- i geodanych, korzytania z języków skryptowych.
Podczas zajęć wykorzystywane są takie urządzenia jak skaner laserowy, UAV wraz z symulatorem, Total Station oraz odbiorniki GNSS, stacje graficzne do przetwarzania danych, stacja graficzno-fotogrametryczna, system niezbędny do nauki oprogramowywania danych 3D w środowisku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (m.in. z zestawami gogli VR).
Kierunek ten w Szczecinie dostępny jest tylko na poziomie studiów drugiego stopnia. Nauka trwa trzy semestry, kończy się uzyskaniem tytułu magistra.
Geoinformatyka - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in.: zarządzanie projektami geoinformatycznymi, pozycjonowanie i geodezja, metody programowania, metody przetwarzania danych, współczesne metody teledetekcji, zarządzanie bazami danych przestrzennych, cyfrowe przetwarzanie obrazów, języki skryptowe, programowanie aplikacji internetowych, fotogrametria cyfrowa, programowanie technologii mobilnych.
Dużą grupę stanowią przedmioty obieralne, jak choćby: sztuczna inteligencja, fuzja geodanych, kartografia multimedialna, modelowanie 3D/CAD, satelitarne techniki pomiarowe.
Geoinformatyka w Szczecinie – rekrutacja
Kryterium decydującym o przyjęciu jest ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia.
Kandydatów wybierających studia w języku angielskim obowiązuje test z języka angielskiego, ewentualnie przedstawienie odpowiedniego certyfikatu.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geoinformatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geoinformatyka – praca po studiach
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów Geoinformatyki, to:
- przedsiębiorstwa sektora geodezyjnego
- firmy IT
- firmy budowlane
- instytucje naukowo-badawcze
- administracja
- firmy geoinformatyczne
- pracownie projektowe
Czy warto studiować Geoinformatykę?
Potrzebę kształcenia w zakresie geoinformatyki potwierdzają przedstawiciele firm geodyzyjnych. Chcesz zdobyć wiedzę z zakresie nowoczesnych technik teledetekcji, opracowywania modeli 3D, wykonywania analiz geoprzestrzennych, tworzenia geoportali? Uzyskaj kwalifikacje studiując kierunek Geoinformatyka.
Program kształcenia aktualizowany jest o nowe trendy pomiarowe. Kształcenie zorientowane jest na potrzeby rynku pracodawców. Studenci korzystają z nowoczesnych laboratoriów komputerowych z wiodącym na rynku oprogramowaniem a także bogatego zaplecza sprzętowego: m.in. dronów, skanerów laserowych, gogli VR, graficznych stacji roboczych.
Geoinformatyka - opinie
"Studia magisterskie pozwalają poszerzyć wiedzę na temat szeroko rozumianej geoinformatyki. Otwierają możliwości na łączenie wiedzy dotychczas już poznanej związanej z geodezją z dziedziną nauki póki co obcą, czyli informatyką. Możliwe jest zatem lepsze zrozumienie świata tworzonego przez otaczające nas obiekty, a wręcz kreowania swojej rzeczywistości przy pomocy nowo poznanych umiejętności."
Ilona Garczyńska
***
Może zainteresują Was inne kierunki łączące zagadnienia geografii, lokalizacji satelitarnej i informatyki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Poznaj inne kierunki geograficzno-przyrodnicze
Dowiedz się o studiach geograficzno-przyrodniczych