Kryminologia
Kryminologia to interdyscyplinarny kierunek studiów. Kryminologia łączy w sobie wiedzę z zakresu różnych dziedzin nauk prawnych, penalnych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się przestępstwem jako zjawiskiem społecznym.
Studenci zdobędą praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zwalczania przestępczości oraz innych patologii w życiu społecznym i gospodarczym, dowiedzą się jaka jest geneza zachowań przestępczych, z czego wynikają dewiacje, jak określić profil ofiary i sprawcy, w jaki sposób wyjaśnić indywidualne i społeczne uwarunkowania przestępczości. Będą przygotowani do podjęcia pracy w instytucjach publicznych i prywatnych zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny państwa.
Poznają także metody pomiaru i analizy zjawisk przestępczości. Sporo uwagi w programie zajęć poświęca się instytucjom kontroli społecznej i prawnej oraz kompetencjom służb porządku publicznego. Słuchacze zdobywają wiedzę o tym, jak funkcjonuje policja, prokuratura, sądownictwo, służba więzienna, czy kurator.
Studia na kierunku kryminologia to interesująca propozycja edukacyjna dla przyszłych policjantów, funkcjonariuszy więziennych, specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem, kuratorów, badaczy problemów społecznych, obrońców praw człowieka.
Wyposażają w wiedzę, która może się przydać każdemu człowiekowi. Kończąc studia na tym kierunku, absolwent kryminologii posiada wiedzę na temat zjawisk przestępczych i kryminalnych, wiedzę o prawie karnym, prawie policyjnym, służbach mundurowych, biologicznych i psychologicznych mechanizmach zachowań ludzkich, kryminologii, wiktymologii, metodach pomiaru i analizy zjawisk przestępczych.
Będzie potrafił oceniać działania instytucji w kontekście pogwałcenia praw człowieka oraz planować działania naprawcze. Bez problemu powinien poradzić sobie z rozpracowaniem indywidualnych zdarzeń i przypadków przestępczych, zrobić wywiad, zebrać niezbędne informacje, zweryfikować je, przeprowadzać rozmowy, czy przygotowania plan interwencyjny.
Studia są dwustopniowe. Ukończenie kierunku na etapie I stopnia upoważnia do kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach II stopnia.
Przykładowe specjalności/moduły na kryminologii:
- kryminalistyka
- patologie społeczne
- moduł penitencjarny
- moduł policyjny
- moduł kuratorski
- resocjalizacja
- wiktymologia
- detektywistyka z elementami kryminalistyki
- prewencja kryminalna
Dla kogo studia na kierunku kryminologia
Studia na kierunku kryminologia to interesująca propozycja edukacyjna dla przyszłych policjantów, funkcjonariuszy więziennych, specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem, kuratorów, badaczy problemów społecznych, obrońców praw człowieka.
Przewidziane są dla osób cywilnych, ale np. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie kształci w tym zakresie pracowników i funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy i pracowników innych formacji i jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez odpowiednie ministerstwa.
Idealny kandydat powinien być osobą dociekliwą, bystrą, pomysłową, o otwartym, analitycznym umyśle, kreatywną. Jednocześnie otwartą na problemy i potrzeby innych osób. Dobrze, aby interesował się psychologią, socjologią, pedagogiką, nie obawiał się nauki dużej ilości prawa.
Program kształcenia na kierunku kryminologia
Program studiów przewiduje przedmioty obowiązkowe i do wyboru. Zajęcia mają formę ćwiczeń, wykładów, konwersatoriów, seminariów, również o charakterze praktycznym – np. nauki o etiologii, fenomenologii czy politykach radzenia sobie z przestępczością.
Przykładowe przedmioty to:
- historia myśli kryminologicznej
- psychologia ogólna i socjopsychologia
- organizacja wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania
- podstawy prawa karnego
- ekspertyzy sądowe
- przestępczość zorganizowana
- technologie IT i cyberprzestępczość
- strategie zapobiegania przestępczości
- metody badań w kryminologii
- bezpieczeństwo i porządek w politykach UE
- wymiar sprawiedliwości karnej
- zarządzanie ryzykiem w więzieniach
- resocjalizacja w społeczności lokalnej
- kryminologia ilościowa
- problematyka uzależnień – programy przeciwdziałania
- psychopatologia kryminalna
- granice praw i wolności człowieka
- kryminologia stosowana
- etyka służb publicznych
- socjologia prawa
- metodologia badań społecznych
- historia przestępczości i kontroli przestępczości
- prawo represyjne-zagadnienia procesu karnego
- wiktymologia.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kryminologia
Rekrutacja odbywa się na podstawie przedmiotów zdawanych na maturze, wskazanych przez uczelnię. Najczęściej są to język polski, język obcy, matematyka, wos, historia, biologia, chemia, fizyka.
Często uczelnie pozostawiają dowolność wyboru jednego lub dwóch przedmiotów wybranych z zasugerowanej grupy.
Zawsze wcześniej należy szczegółowo sprawdzać wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku kryminologia
Po ukończeniu kryminologii można pracować w sektorze publicznym i prywatnym, przykładowo w:
- administracji rządowej
- strukturach samorządowych
- organach wymiaru sprawiedliwości
- administracji specjalnej
- administracji prywatnej
- placówkach kulturalnych
- organach partii politycznych
- instytucjach udzielających wsparcia grupom wykluczonym społecznie
- przedsiębiorstwach współpracujących ze strukturami UE
- podmiotach zajmujących się ochroną mienia, usługami detektywistycznymi czy wywiadem gospodarczym.
Opinie o kierunku kryminologia
Kryminologia to bardzo modny, popularny kierunek. Bardzo często mylona jest z kryminalistyką. To jednak inne dziedziny, inne również kierunki studiów.
Więcej o tym:
Po kryminologii nie będziecie następcami Sherlocka Holmesa. Studia skupiają się na osobie przestępcy - analizowaniu uwarunkowań społecznych, psychologicznych, które doprowadziły osobę do zbrodni. Przed Wami wiele przedmiotów prawniczych, ale i medycznych.