Technologia chemiczna
Technologia chemiczna to dyscyplina łącząca nauki techniczne i chemiczne zajmująca się metodami przekształcania różnorodnych surowców w użyteczne produkty. Studia dotyczą wytwarzania produktów związanych z codziennością: nawozów sztucznych, tworzyw polimerowych, kosmetyków, barwników, detergentów oraz przetwarzania surowców kopalnych i surowców wtórnych, ale również i projektowania procesów technologicznych i aparatury chemicznej.
Studenci poznają surowce i materiały stosowane w technologii chemicznej, surowce poużytkowe, metody kontroli procesu w skali laboratoryjnej oraz przemysłowej, różnorodne materiały nieorganiczne, organiczne i polimerowe.
Podczas studiów każdy przyszły technolog zapozna się z obsługą specjalistycznego sprzętu, będzie brał czynny udział w niezliczonych zajęciach praktycznych w profesjonalnych laboratoriach oraz sam będzie projektował „od A do Z” doświadczenia laboratoryjne i linie produkcyjne najróżniejszych produktów. Szeroko omawiane są pojęcia zakresu elektrochemii np. z galwanotechniki czy elektrochemicznych sposobów magazynowania energii.
Na program nauczania składają się również treści związane z przyjaznymi środowisku sposobami postępowania z odpadami, rozbudowane obliczenia projektowe, aparatura i urządzenia przemysłowe, pomiary technologiczne, zagrożenia i ryzyka w przemyśle chemicznym oraz sposoby zapobiegania wypadkom i awariom.
Przykładowe specjalności oferowane na kierunku Technologia chemiczna, które zazwyczaj wybierane są po V semestrze studiów lub decydując się na II stopień studiów:
- Technologia chemiczna organiczna
- Elektrochemia
- Technologia polimerów
- Kompozyty i nanomateriały
- Technologia barwników i środków chemii gospodarczej
- Chemia i technologia kosmetyków
- Analityka przemysłowa i środowiskowa.
Studia stacjonarne I stopnia trwają 3,5 roku (7 semestrów), zaś studia niestacjonarne trwają 4 lata (8 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Dla kogo studia na kierunku technologia chemiczna
Jeśli już teraz wiesz, co to są polimery, interesuje Cię inżynieria biomateriałowa, chemia organiczna lub nieorganiczna, to technologia chemiczna jest kierunkiem dla Ciebie.
Kandydaci powinni mieć zacięcie do badań laboratoryjnych, zmysł techniczny, potrzebę ciągłego dokształcania się.
Program kształcenia na kierunku technologia chemiczna
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- chemia ogólna i nieorganiczna
- podstawy elektrochemia
- podstawy nanotechnologii
- historia chemii i przemysłu chemicznego
- chemia organicza
- chemia fizyczna
- chemia analityczna
- aparatura przemysłu chemicznego
- analiza instrumentalna
- ochrona środowiska
- korozja i degradacja materiałów
- podstawy technologii chemicznej
- inżynieria chemiczna
- spektroskopia
- metody analizy związków organicznych
- podstawy technologii polimerów
- podstawy technologii radiacyjnych
- podstawy technologii barwników i środków chemii gospodarczej
- automatyka i pomiar wielkości fizykochemicznych
- chemia ciała stałego
- fotochemia
- polimery odnawialnych surowców
- eksploatacja i bezpieczeństwo procesowe
- biotechnologia
- metody kontroli procesów technologicznych
Studia na Technologii chemicznej mają charakter praktyczny - przeważającą formą zajęć są laboratoria, ćwiczenia i projekty. Dodatkowo, począwszy od trzeciego roku student ma obowiązek odbywać praktyki zawodowe w trakcie wakacji.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku technologia chemiczna
Przedmioty najczęściej uwzględniane podczas rekrutacji:
- język polski
- matematyka
- fizyka
- chemia
- biologia
- geografia
- informatyka.
Sprawdzajcie, które z nich konkretnie wymagane są na wybranych przez Was uczelniach.
Wyżej punktowane są przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Perspektywy pracy po kierunku technologia chemiczna
Absolwenci przygotowani są do pracy w:
- przemyśle chemicznym i pokrewnym, np. przy produkcji akumulatorów i elementów pokrywanych elektrochemicznie, farb, żywic, paliw
- specjalistycznych laboratoriach badawczych i analitycznych
- administracji
Studia przygotowują specjalistów posiadających kompetencje do podjęcia pracy w charakterze:
- inżyniera procesów produkcyjnych
- operatora procesu technologicznego
- pracownika lub kierownika działu jakości i technologii
- inżyniera ds. rozwoju produktu.
Opinie o kierunku technologia chemiczna
Jako absolwentka kierunku Technologia Chemiczna na jednej z polskich politechnik, muszę przyznać, że nie był to mój pierwszy wybór, tylko dlatego, że sama nie wiedziałam czego dokładnie oczekuję od przyszłości i jaki zawód chciałabym wykonywać. Ale po rozpoczęciu zajęć i po poznaniu fantastycznie zakręconych osób nie pożałowałam tej decyzji ani przez chwilę - nawet kiedy zbierały się ciemne, gradowe chmury nad moją głową.
Wiele osób sądzi, że studiowanie technologii chemicznej jest tym samym co studiowanie chemii oraz że będzie to podobne do lekcji chemii jakie znamy z ogólniaka. Nic bardziej mylnego! Oczywiście wiedza wyniesiona z liceum jest podstawą do odnalezienia się w tajnikach chemii, jednak materiał przerabiany podczas I i II stopnia jest obszerny, a dla wielu osób trudny. Mimo natężenia zajęć i dużych wymagań stawianych przez prowadzących, zawsze znajdzie się czas na przyjaciół, życie studenckie, a nawet i pracę.
Technologia chemiczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, trochę chemii, fizyki, techniki, biologii. Dzięki temu, każdy znajdzie coś dla sobie. Oczywiście, nie wszystkie działy chemii się uwielbia, dla jednego niektóre są banalnie proste, dla innego będą bardziej skomplikowane. Sama kiedyś panicznie bałam się elektrochemii i wszelkich zagadnień zawierających słowo „prąd”, ale dzięki laboratoriom z elektrochemii i galwanotechniki (dla mnie laby to najciekawsza forma zajęć) w końcu zrozumiałam, że jest to coś, co najbardziej podoba mi się w szeroko pojmowanej „chemii”.
Wszystkich chcących poczuć się jak alchemik w realiach XXI wieku, zapraszam do zapoznania się ofertami uczelni wyższych.