Chemia w Szczecinie
Chemia - studia
Celem praktycznego kształcenia na kierunkach chemicznych jest przygotowanie specjalistów potrafiących wykorzystywać nowoczesne narzędzia inżynierskie, planować i opracowywać wyniki eksperymentów, projektować procesy laboratoryjne i przemysłowe. Możliwe jest to dzięki wielu zajęciom aktywizującym, takim jak praca indywidualna czy zespołowa w laboratorium.
Kierunek Chemia stanowi połączenie nauk chemicznych, przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Inżynieria chemiczna zajmuje się powiększaniem procesów od skali laboratoryjne do przemysłowej – projektowaniem, rozwijaniem i udoskonalaniem procesów i produktów, powstających na bazie zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych.
W Szczecinie dostępnych jest kilka kierunków z tej dziedziny:
Chemia
Chemical engineering
Inżynieria chemiczna i procesowa
Technologia chemiczna
Chemia - specjalności
Studenci mogą wybrać:
- chemia ogólna i analityka chemiczna
- chemia bioorganiczna
Chemia - przedmioty na studiach
W toku studiów znajdą się zagadnienia z zakresu chemii nieorganicznej (chemia ciała stałego, materiały ceramiczne, metody syntezy związków nieorganicznych), organicznej (chemia produktów naturalnych, projektowanie związków biologicznie czynnych), analizy instrumentalnej (metody analizy termicznej, analizy związków bioorganicznych), technologii inżynierskich.
Chemia w Szczecinie – rekrutacja
Rekrutacja przebiega w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki, chemii lub fizyki oraz przedmiotu wskazanego przez kandydata.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia – praca po studiach
Absolwenci powyższych kierunków i specjalności posiadają kompetencje do podjęcia zatrudnienia m.in. w:
- przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, budowlanym, motoryzacyjnym, petrochemicznym, tekstylnym
- laboratoriach medycznych, kryminalistycznych, biochemicznych, przemysłowych, kontrolnych
- parkach technologicznych
- biurach projektowych
- instytucjach związanych z ochroną środowiska
- jednostkach naukowo-badawczych
- szkolnictwie.
Chemia - opinie
Dowiedz się więcej o kierunkach chemicznych:
Czy warto studiować Chemię?
Chemia jest nauką, która pomaga nam zrozumieć strukturę, właściwości i reakcje różnych substancji chemicznych. Studiowanie chemii pozwala zgłębić tajniki mikroskopowego świata i zrozumieć, jak działa świat na poziomie cząsteczkowym. Chemicy są nie tylko naukowcami, ale także detektywami. Rozwiązują zagadki chemiczne, analizując dane i wyniki eksperymentów, aby znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące nowych substancji, procesów produkcji czy analizy jakości.
Wartością pracy jako chemika jest jej wpływ na naszą codzienność, zdrowie i środowisko, a także rola w rozwijaniu nauki i technologii,
Zarobki po Chemii
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków chemików to nieco ponad 4000 netto. To oznacza, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia mniej, a druga połowa więcej od wskazanej kwoty. Statystycznie 25% chemików zarabia więcej niż 5000 zł netto.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe