Bezpieczeństwo narodowe w Bydgoszczy
Bezpieczeństwo narodowe – studia w Bydgoszczy
Studenci Bezpieczeństwa narodowego uzyskują wiedzę w zakresie kierowania zespołem ludzi, zarządzania sytuacjami kryzysowymi czy kształtowania rozwiązań politycznych i prawnych, dotyczących ochrony obywateli i mienia. Istotnym elementem nauki jest kształtowanie predyspozycji psychofizycznych do pracy w sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza w zakresie zarządzania logistycznego.
Studia na Bezpieczeństwie narodowym w Bydgoszczy dostępne są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Bezpieczeństwo narodowe – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przedmioty: wprowadzenie do ekonomiki bezpieczeństwa, współczesne zagrożenia cywilizacyjne, współczesne systemy polityczne, geografia polityczna i wojenna, organy i instytucje bezpieczeństwa w państwie, terroryzm międzynarodowy, sztuka wystąpień publicznych, wstęp do filozofii bezpieczeństwa, najnowsza historia Polski (po 1914 roku), problematyka bezpieczeństwa w teorii polityki, polityka cyberbezpieczeństwa, polityka bezpieczeństwa, migracje w dobie globalizacji, służby specjalne RP, historia wojen i wojskowości, bezpieczeństwo zdrowotne, prognozowanie i symulacje międzynarodowe, organizacja i zarządzanie bezpieczeństwem narodowym.
Czym zajmuje się specjalista ds. bezpieczeństwa?
Do zadań osoby zajmującej się bezpieczeństwem narodowym mogą należeć zagadnienia związane ze zwalczaniem terroryzmu, tworzeniem modeli obrony terytorialnej i obrony cywilnej, prognozowaniem klęsk ekologicznych, zarządzaniem bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem infrastruktury krytycznej, polityką bezpieczeństwa cybernetycznego kraju.
Bezpieczeństwo narodowe – specjalności
W ramach kierunku dostępne są moduły:
- bezpieczeństwo ekologiczne
- bezpieczeństwo ekonomiczne
- bezpieczeństwo społeczne
- bezpieczeństwo polityczno-militarne
- bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
Bezpieczeństwo narodowe – rekrutacja w Bydgoszczy
Przyjęcie kandydatów odbywa się na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym. Za wyniki z historii lub wiedzy o społeczeństwie uzyskać można 20% punktów więcej.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Bezpieczeństwo narodowe możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia związane z bezpieczeństwiem i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bezpieczeństwo narodowe – praca po studiach
Kierunek przygotowuje kadry dla:
- instytucji i jednostek wojska polskiego
- służb mundurowych
- administracji rządowej
- organów zarządzania bezpieczeństwem
- zespołów zarządzania kryzysowego
- agencji ochrony osób i mienia.
Bezpieczeństwo narodowe – opinie
„Zawsze lubiłem być zorientowanym, co dzieje się na świecie, a studia z Bezpieczeństwa narodowego pozwoliły mi tę wiedzę poszerzyć. Praktyki studenckie można odbywać w wielu placówkach administracji państwowej i organizacjach bezpieczeństwa. Uczelnia daje możliwość dodatkowego rozwoju, jak np. kursy strzeleckie czy spadochronowe. Jeśli kogoś interesuje ta tematyka, to polecam z całego serca”, Robert, Student II roku
Zarobki po Bezpieczeństwie narodowym
Przeciętne wynagrodzenie w obszarze bezpieczeństwa narodowego to ok. 4500 zł.
Czy warto studiować Bezpieczeństwo narodowe?
Studia na Bezpieczeństwie narodowym pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy i praktycznych umiejętności, które są niezbędne do przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom.
Wzrastające zagrożenia związane z terroryzmem, cyberatakami, konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi sprawiają, że specjaliści ds. bezpieczeństwa narodowego są coraz bardziej potrzebni. Praca w dziedzinie bezpieczeństwa pozwala na bezpośredni wpływ na ochronę obywateli i państwa przed różnymi niebezpieczeństwami.
Specjaliści ds. bezpieczeństwa narodowego mają istotny wkład w rozwój stabilnych i bezpiecznych społeczności.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa? Zobacz nasze propozycje:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Zobacz typy studiów społecznych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.
Fot. Freepik