Bezpieczeństwo narodowe w Gdańsku
Bezpieczeństwo narodowe – studia w Gdańsku
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe ułaatwiają zrozumienie zjawisk i procesów zachodzących we współczesnym świecie w sferze lokalnej i regionalnej, a także międzynarodowej.
Studenci zaznajamiają się z procedurami bezpieczeństwa, elementami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach w administracji państwowej czy w podmiotach pozarządowych.
Poznają specyfikę funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za kształtowanie i realizowanie polityki bezpieczeństwa, uczą się pracować zespołowo, gromadzić i przetwarzać informacje.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Bezpieczeństwo narodowe – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie kursy: ekonomia, administracja publiczna, nauka o państwie i prawie, wstęp do nauki o polityce, historia polityczna Polski, współczesne systemy polityczne, organizacja i zarządzanie, geografia bezpieczeństwa, komunikacja społeczna i masowa, prawne podstawy bezpieczeństwa, strategie bezpieczeństwa państwa, międzynarodowe prawo humanitarne, bezpieczeństwo ekologiczne, zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo gospodarcze, międzynarodowe stosunki wojskowe, międzynarodowe stosunki polityczne, a także przedmioty specjalnościowe.
Bezpieczeństwo narodowe – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia przewidziane są ścieżki specjalizacyjne:
- bezpieczeństwo wewnętrzne
- bezpieczeństwo międzynarodowe.
Studenci na drugim stopniu mogą wybrać:
- bezpieczeństwo państwa
- służby specjalne i graniczne.
Bezpieczeństwo narodowe – rekrutacja w Gdańsku
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego lub języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: drugi język obcy, biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Bezpieczeństwo narodowe możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia związane z bezpieczeństwiem i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bezpieczeństwo narodowe – praca po studiach
Miejsca pracy, gdzie w sposób szczególny cenione będą kompetencje uzyskane podczas studiów na Bezpieczeństwie narodowym, to przykładowo:
- administracja państwowa
- organizacje społeczno-polityczne
- służby państwowe
- organy samorządowe
- środki masowego przekazu i komunikacji społecznej
- organizacje pozarządowe
- placówki kulturalno-oświatowe
- instytucje naukowo-badawcze
- organizacje i instytucje zajmujące się ruchami migracyjnymi, polonijnymi, narodowościowymi i etnicznymi, pracą w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego
- placówki opieki społecznej
- podmioty zajmujące się przestrzeganiem praw człowieka.
Jakie zarobki po studiach z zakresu bezpieczeństwa?
Przeciętne wynagrodzenie w obszarze bezpieczeństwa narodowego to ok. 4500 zł.
Czy warto studiować Bezpieczeństwo narodowe?
Ukończenie studiów na Bezpieczeństwie narodowym umożliwia podjęcie pracy w wielu różnych sektorach administracji i wykonywania ciekawych zawodów. W dobie wielu nowych, nierozpoznanych jeszcze zagrożeń specjaliści z tego zakresu to cenni fachowcy. Przyszła praca absolwentów kierunku będzie mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obywateli, przyczyniać się do ich ochrony przed niebezpieczeństwami, wpływać na rozwój stabilnych społeczności.
Bezpieczeństwo narodowe – opinie
Kandydaci na ten kierunek to przede wszystkim osoby niebojące się wyzwań, otwarte, szukające niestandardowych rozwiązań. Studia będą odpowiednim wyborem dla osób zainteresowanych służeniem społeczeństwu, ochroną państwa oraz pracą w dynamicznym i wymagającym środowisku.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa? Zobacz nasze propozycje:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Zobacz typy studiów społecznych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.
Fot. Freepik