Gospodarka przestrzenna w Lublinie

Gospodarka przestrzenna – studia w Lublinie
Celem studiów na Gospodarce przestrzennej jest przygotowanie specjalistów do kompleksowego zarządzania i planowania na obszarach przyrodniczych i zurbanizowanych, zgodnie z potrzebami ludzi, zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi oraz nowoczesnym podejściem do rozwiązywania problemów.
Studenci uczą się zasad konstruowania koncepcji urbanistycznych oraz planów i studiów zagospodarowania przestrzennego, metod gromadzenia i interpretacji danych przestrzennych z wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej. Poznają przepisy prawa z dziedziny gospodarki przestrzennej.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- planowanie przestrzenne
- strategiczne zarządzanie przestrzenią
- rewitalizacja
- nowe instrumenty planistyczne
Czym zajmuje się specjalista z zakresu gospodarki przestrzennej?
Osoba taka może być odpowiedzialna za wykonywanie raportów, analiz, opracowań ekofizjograficznych, ekspertyz i dokumentacji dotyczących środowiska przyrodniczego. Uczestniczy w tworzeniu programów rewitalizacji, opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego, rozwoju infrastruktury technicznej
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: polityka przestrzenna, ocena zasobów przestrzennych, monitoring środowiska i oceny oddziaływania na środowisko, ochrona środowiska, polityka ekologiczna, agroenergetyka, odnawialne źródła energii, etyka przestrzeni, zarządzanie środowiskiem, zarządzanie krajobrazem, klimatologia planistyczna, katastrofy przyrodnicze, społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, negocjacje i komunikacja społeczna, sztuka w gospodarowaniu przestrzenią miasta, gospodarowanie przestrzenią publiczną, planowanie zintegrowane, geodezja i kartografia, systemy informacji przestrzennej – GIS, GeoWeb – analizy przestrzenne online, sztuczna inteligencja w gospodarce przestrzennej, planowanie systemów technicznych, gospodarka nieruchomościami, smart sprawl.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Lublinie
Na UMCS punktowane są dwa przedmioty wybrane spośród: geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie, historia, język obcy nowożytny, przy czym jednym z nich musi być geografia lub matematyka.
Rekrutacja na Uniwersytet Przyrodniczy odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Na WSPA obowiązuje język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru: matematyka, fizyka, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- biurach planistycznych, projektowych i konsultingowych,
- jednostkach samorządu terytorialnego i ich strukturach branżowych związanych z gospodarką przestrzenną,
- jednostkach administracji rządowej zajmujących się planowaniem rozwoju i zagospodarowaniem przestrzennym,
- przedsiębiorstwach i korporacjach wykorzystujących zasoby przestrzeni,
- organizacjach pozarządowych (NGO) aktywizujących mieszkańców do większej troski o przestrzeń,
- agencjach rozwoju,
- firmach konsultingowych.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Dowiedz się więcej o kierunku:
Gospodarka przestrzenna - opinie
Gospodarka przestrzenna to dobry wybór dla kandydatów interesujących się procesami zachodzącymi w środowisku przyrodniczym i kulturowym, przyczynami zmian w skali lokalnej i globalnej, rozumiejących potrzebę rozwoju w zgodzie z uwarunkowaniami społecznymi i kulturowymi.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Lublinie oferują kierunek gospodarka przestrzenna

(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl