Architektura
Studia na kierunku Architektura przygotowują specjalistów do twórczej pracy projektowej, obejmującej kształtowanie przestrzeni, począwszy od małych form użytkowych, przez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich.
Architekci z jednej strony tworzą piękno, to, co widzimy podoba nam się lub nie. Jednak obok estetycznej strony projektu równie istotna jest funkcjonalność budynku oraz jego technologia wykonania. Studenci w trakcie nauki zapoznają się m.in. z przepisami techniczno-budowlanymi, nowoczesnymi materiałami i technologiami stosowanymi w budownictwie, technikami komputerowymi wspomagającymi projektowanie komfortowych i bezpiecznych budowli.
Studia na architekturze realizowane są w systemie dwustopniowym: inżynierskie studia I stopnia oraz magisterskie studia II stopnia.
Przykładowe specjalności na kierunku architektura:
- diagnostyka i remonty obiektów
- architektura wnętrz
- projektowanie architektoniczne
- projektowanie urbanistyczne.
Dla kogo studia na kierunku architektura
Architektura to studia dla artystów, osób z wyobraźnią przestrzenną, kreatywnych, o umysłach otwartych na nowości.
Ważną kwestią jest umiejętność łączenia estetyki z funkcjonalnością, strony techniczno-budowlanej projektu z pięknej.
Techniczne studia na kierunku architektura kładą nacisk na przedmioty ścisłe. Z matematyką, fizyką czy mechaniką trzeba być po prostu za pan brat.
Jednak nie są to studia dla artystów chodzących własnymi ścieżkami z głową w chmurach – tu przede wszystkim zmysł techniczny jest w cenie.
Bardzo często projekt to efekt pracy wielu osób – umiejętność współpracy będzie przydatną cechą. Podobnie jak przejrzystość w komunikowaniu z klientami – uzgadnianie szczegółów finalnego projektu może wymagać kompetencji negocjacyjnych, a nawet stanowczości - architekt powinien rozumieć potrzeby klienta, potrafić nawiązać z nim dobry kontakt.
Program kształcenia na kierunku architektura
Program kształcenia na kierunku Architektura obejmuje zarówno przedmioty inżynierskie, jak i blok przedmiotów plastycznych. Program nauczania, a także metody dydaktyczne zostały opracowane z myślą o jak najbardziej skutecznym wypełnieniu celów kształcenia na kierunku Architektura, które sprowadzają się nie tylko do zapewnienia absolwentom starannego wykształcenia zawodowego, ale także przekazania im szerokich podstaw wiedzy w wielu dziedzinach nauki i techniki, mających wpływ na jakość kształtowanej przestrzeni.
Wybrane przedmioty w programie studiów: matematyka, geometria wykreślna, fizyka budowli, mechanika budowli, architektura mieszkaniowa, architektura miejsca pracy, gospodarka przestrzenna, architektura użyteczności publicznej i usług, krajobraz miasta, rysunek odręczny, rzeźba, materiałoznawstwo budowlane, prawo budowlane, instalacje budowlane, geoinformacja w projektowaniu urbanistycznym i inne.
Studia na architekturze to oprócz wykładów i ćwiczeń plenery rysunkowe, praktyki zawodowe , ale przede wszystkim wiele samodzielnie wykonywanych projektów.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku architektura
Podczas rekrutacji na architekturę najczęściej uwzględniany jest wynik z matematyki, fizyki, języka polskiego, języka obcego, historii sztuki.
Dodatkowo na architekturę przewidziany jest egzamin praktyczny, sprawdzający poziom wyobraźni przestrzennej i kompozycyjnej, umiejętności postrzegania rzeczywistości, wrażliwość estetyczną i zdolność odwzorowywania przestrzeni. a także uzdolnienia plastyczne (konkretne zadania rysunkowe).
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni lub wydziałów.
Perspektywy pracy po kierunku architektura
Architekci są zatrudniani w:
- pracowniach architektonicznych
- przedsiębiorstwach budowlanych
- pracowniach konserwatorskich
- wydziałach architektury i urbanistyki instytucji samorządowych
- jednostkach doradztwa technicznego
- firmach developerskich
- instytucjach naukowo-badawczych.
Po uzyskaniu pełnych uprawnień zawodowych mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pozwalają na realizowanie życia zawodowego także w krajach UE i poza jej granicami.
Opinie o kierunku architektura
Ludzie zawsze będą potrzebować dachu nad głową, obiekty użytkowe, galerie handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu, na niedawnych terenach rolniczych pną się w górę domy i całe osiedla - wszystkie te inwestycje miały swój początek na komputerze lub desce kreślarskiej architekta.
To wnioski optymistyczne w kontekście perspektyw pracy.
O swoich przemyśleniach związanych ze studiami architektonicznymi, ich zaletach i wadach oraz trudach studiowania opowiada Piotr: