Kierunek lekarsko-dentystyczny w Łodzi
Stomatologia - studia
Kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem. W minionej rekrutacji o jedno ze 120 oferowanych miejsc na kierunku lekarsko-stomatologicznym w Łodzi walczyło 14 osób. W poprzednich latach - nawet aż 19! Statystyki mówią same za siebie.
Studia trwają 5 lat, realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym łączy zagadnienia z zakresu medycyny, przyrody, nauk o zdrowiu.
Stomatologia - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania to: z zakresu nauk medycznych: anatomia człowieka, histologia, cytologia i embriologia, chemia, mikrobiologia, parazytologia, pediatria, okulistyka, onkologia, farmakologia, choroby zakaźne, medycyna katastrof i medycyna ratunkowa, psychologia lekarska, z zakresu nauk stomatologicznych: stomatologia przedkliniczna, zarządzanie w stomatologii, materiałoznawstwo stomatologiczne, fizjologia narządu żucia, stomatologia dziecięca i profilaktyka stomatologiczna, radiologia stomatologiczna, ortodoncja, protetyka, chirurgia stomatologiczna.
Studenci wybierają także przedmioty fakultatywne. Przedmioty realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń, zajęć praktycznych, klinicznych. Studenci odbywają letnie praktyki zawodowe.
Stomatologia - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z dwóch przedmiotów do wyboru spośród: biologia, chemia, matematyka, fizyka.
Wspomniane wcześniej statystyki nie pozostawiają złudzeń – nie będzie łatwo. Jeśli pomysł studiowania stomatologii to na razie mrzonka, ale jednak taki scenariusz chodzi po głowie, od początku szkoły średniej trzeba ostro wziąć się za przedmioty rekrutacyjne. Każdy punkt zdobyty na maturze będzie na wagę złota, a może nawet zadecyduje o „być albo nie być” na liście studentów.
Ale żeby nie było tak groźnie, to (oczywiście z przymrużeniem oka) kilka dowodów na to, że stomatolog, to stan umysłu: https://bedacmlodymdentysta.com/2018/04/03/20-ozna....
Praca po stomatologii
Absolwenci kierunku dentystycznego znajdują zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytucjach zajmujących się propagowaniem edukacji prozdrowotnej, instytucjach badawczych czy prowadzą praktykę lekarza dentysty.
Czy warto studiować stomatologię?
Obecnie świadomość społeczeństwa w zakresie higieny jamy ustnej jest inna niż jakieś dwadzieścia temu. Ludzie nie tylko leczą choroby zębów czy dziąseł, ale dbają o profilaktykę, a przede wszystkim estetykę uzębienia. Zabiegi higienizacyjne, piaskowanie, oczyszczanie, fluoryzacja czy wybielanie nie są luksusem czy ekstrawagancją. Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów - stomatologów w połączeniu z satysfakcjonującymi zarobkami w tej grupie zawodowej to dobra perspektywa zawodowe.
Ile zarabia stomatolog?
Stomatologia - opinie
Kandydat na stomatologa, a tym samym lekarza, powinien być dokładny, precyzyjny, odporny na cierpienie, obcowanie ze słabością pacjenta. Oczekuje się profesjonalizmu, dużej empatii, wyrozumiałości i umiejętności komunikowania, aby w dostępny sposób przedstawić plan leczenia.
Długie, ciężkie studia wymagają z kolei zdyscyplinowania, systematyczności i uporu.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: